BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pánik az áramszolgáltatók piacán

Meredeken süllyedt az áramszolgáltató cégek árfolyama a tőzsdén, miután a vállalatok jelentős árrésveszteségre figyelmeztették a befektetőket tegnap. A befektetők egy jelentős részét az foglalkoztatja, hogy a várhatóan csökkenő profitok hogyan befolyásolják majd a hagyományosan magas osztalékkifizetéseket.

Az idei évben a villamos energia beszerzési átlagára 13 százalékkal, míg az értékesítési átlagár mindössze 6 százalékkal növekszik, így a társaságoknak várhatóan jelentős árrésvesztesége keletkezik -- ezt tartalmazza 5 áramszolgáltató rendkívüli tájékoztatása. Egyedül az Édász nem adott ki ilyen nyilatkozatot. A győri áramszolgáltatónál a tulajdonosok (a francia EdF és a német E.on), valamint a menedzsment egyeztet a kialakult helyzetről, lépésüket ezt követően teszik meg.
A közlemények ugyan árrésveszteséget említenek, azonban a befektetők ezt "egy az egyben" a várható profittól való elmaradásként értékelték. Negatív üzenetet jelent az is, hogy a tájékoztatások a szektor és a kormányzat közötti tárgyalások eddigi eredménytelenségére is utalhatnak.
Ezzel magyarázható, hogy bár a kormány döntése már a múlt év végén ismert volt, az áramszolgáltatók árfolyama most kapcsolt igazán lejtmenetbe a tőzsdén. Az egyetlen A kategóriás kibocsátó, a Dél-magyarországi Áramszolgáltató (Démász) kurzusa napközben 11 550 forintig is süllyedt, amire 1998 szeptembere óta nem volt példa. A szegedi cég árfolyama ezzel éven belül a 23 050 forintos -- tavaly márciusi -- csúcsról a felére hullott vissza.
A befektetéseknél nem tervezhetőek egy szektor működésével kapcsolatos piacidegen körülmények -- vont párhuzamot a gáz, a gyógyszer és a villamos energia árképzésében tapasztalható kormányzati magatartások között Szöllősi Ferenc, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere. Álláspontja szerint az intézményi invesztorokat a jelenlegi helyzetben kivárás jellemzi.
A bruttó fedezet szűkülése ugyan növeli a kockázati prémiumot, de egyelőre nem érkeztek olyan jelzések a cégektől, hogy az árdöntés a tavalyi év után fizetendő osztalék mértékét befolyásolná. A felosztott eredmény pedig a piaci átlaghoz képest jónak mondható.
A Merrill Lynch úgy reagált a Démász közleményére, hogy ajánlását vételről felhalmozásra rontotta. A szegedi céggel kapcsolatos profit-előrejelzését pedig jelentősen, mintegy 30 százalékkal csökkentette, 4,1 milliárd forintra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.