Bírósághoz fordul a pénzügyi felügyelet, mivel a "vonatkozó törvények szellemével és a felügyelet alapelveivel ellentétesnek" tartja, hogy a CIB Bank megvásárolta a BC 24,8 százalékát, és a csomagra vételi opciót biztosított az orosz Sziburnak. A PSZÁF szerint a CIB lépése akadályozza a piaci áttekinthetőséget és nyilvánosságot célzó felügyeleti törekvéseket.
A kiadott közlemény leszögezte: a felügyelet elvárja, hogy a piaci szereplők nyílt partneri együttműködés keretében támogassák a BC tulajdonosi szerkezetének transzparenssé tételét. Az ügy megoldását jelentené, ha az érintett szereplők nyilvános vételi ajánlatot tennének a kisebbségi részvényeseknek -- állította a PSZÁF.
A piaci szereplők egy része szerint a legújabb fejlemények fényében kétségessé vált, hogy sikeresen lezárható lesz a BC január 24-re összehívott közgyűlése. Többen elképzelhetőnek tartják, hogy a közgyűlést ismételten elhalasztják.
A felügyeleti bejelentésre reagálva a CIB közleményt adott ki, melyben leszögezte: a BC-részvényekről kötött szerződése minden elemében megfelel a hatályos magyar jogszabályoknak és felügyeleti előírásoknak. A pénzintézetet az a cél vezérelte, hogy a BC körül kialakult súlyos piaci bizonytalanságot okozó helyzetet konszolidálja -- hangsúlyozta a CIB.
Szerintük a tranzakció semmilyen módon nem érinti a vállalatfelvásárlási szabályokat, mivel annak eredményeként az úgynevezett "Gazprom-érdekeltségbe" tartozó BC-részvények száma nem változik. A felügyelet perlési szándékára megítélésük szerint semmilyen jogi alap nincs.
A BC egyébként éppen pénteken jelentette be, hogy a részvénykönyvbe bejegyezték a CIB Bank kezében lévő 24,8 százalékos pakettet. A részvények korábbi tulajdonosa, a Milford Holdings ezzel egyidejűleg kikerült a könyvből.
A vegyipari cég vezetői, a társaság több nagyrészvényese, valamint a Tiszai Vegyi Kombinát képviselője a múlt héten Moszkvában tárgyalt a Szibur vezetőivel. Információink szerint a Szibur két igazgatósági tagot szeretne delegálni a BorsodChem január 24-re összehívott rendkívüli közgyűlésén. Terveik szerint a vezérigazgatói posztot továbbra is Kovács F. László töltené be, az elnöki székbe viszont az egyik sziburos igazgatósági tag kerülne.
A BC részvényeinek 16,8 százalékát birtokló Vienna Capital Partners, illetve a tulajdonában lévő CE Oil & Gas korábban szintén jelezte, hogy igényt tart egy igazgatósági posztra. A jelenleg héttagú igazgatóságba a BC szerint legfeljebb két további tagot lehetne jelölni, feltéve, hogy a közgyűlésen döntés születik a maximális létszám kilencre növeléséről. Tény viszont, hogy még mindig az igazgatóság tagja Mérész Attila, akit korábban a Templeton alapkezelő jelölt a testületbe, holott a Templeton időközben kivonult a társaságból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.