BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb kvótacsökkentési variációk

Az olajpiacokon a jelek szerint már elkönyvelték az OPEC-kvóták várható szűkítését, és most a terv pontosítására várnak. Ám egyelőre csak újabb spekulációk láttak napvilágot. Egyedül az iraki olaj európai hiánya biztos, valamint az, hogy a tőzsdei árak visszakoztak az előző heti csúcsukról.

A múlt heti nagy galopp után hétfőn már visszakoztak az olajárak. Londonban kedden kora délután barrelenként csak 24,40 dollárért jegyezték a februári szállítású brent nyersolajat, mintegy másfél dollárral alacsonyabban, mint a pénteki tetőzéskor.
Jelenleg ugyanis csak az látszik véglegesnek, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a termelési összkvóta csökkentéséről határoz a január 17-i bécsi miniszteri ülésén, feltehetőleg február elsejétől. Ennek nagysága és ütemezése azonban továbbra is még kérdéses.
Szaúd-Arábiából korábban olyan hír látott napvilágot, miszerint napi másfél millió barreles szűkítésről született konszenzus. Később Kuvait már kétmillió barrelben húzta meg a lehetséges felső határt, amelyet a hét elején Katar már a kívánatos csökkentés alsó határaként nevezett meg. Végül: a bahreini Al-Hajat című lap az MTI szerint úgy értesült, hogy két termeléscsökkentési változat lesz. Az egyik szerint a termeléskorlátozás napi 2,3 millió barrel lenne, ha január végéig normalizálódna a nagyjából hasonló mennyiségű iraki export. A másik szerint két lépcsőben napi 2 millió barrellel fognák vissza a termelést. Január 17-én napi 750 ezer-1 millió barreles termeléscsökkentésről döntenének, majd a soros márciusi tanácskozásukon is hasonló mértékű termelésmérséklésről határoznának.
A "hivatalos", elsősorban Európába irányuló iraki export azonban egyelőre továbbra is szünetel, mert a vevők nem hajlandók kifizetni a Bagdad által szóban, "saját zsebbe" igényelt, barrelenként 40-50 centes felárat az ENSZ szankciós bizottsága által jóváhagyott árakon felül. Ez utóbbiakat januárra, európai szállításra, a brent napi ára mínusz 3 dollárban szabták meg -- jelentette a Reuters.
Még inkább kérdéses, hogy az OPEC-nek mennyi külső szövetségest sikerül megnyernie az újabb piackorlátozási programhoz. A szervezet főtitkára, Ali Rodriguez szerint Angolával, Kazahsztánnal, Mexikóval, Ománnal és Oroszországgal kezdeményeztek ilyen értelmű tárgyalásokat. Az utóbbi három ország másfél-két éve tevőlegesen támogatta az OPEC árszilárdító politikáját, csakúgy, mint a világ második legnagyobb olajexportőre, a napi 3,2 millió barrel nyersolajat termelő Norvégia. Ám a skandináv ország újólag leszögezte, hogy most nem tervezi termelése visszafogását. Oroszország és Mexikó sem kívánja magát előre elkötelezni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.