BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra drágul az olaj

A hét eleji megtorpanás után ismét lendületbe jöttek a nyersolajárak, elsősorban a szaúdi exportcsökkentési előkészületekről, valamint az amerikai nyers- és fűtőolajkészletek csökkenéséről szóló hírek nyomán.

Londonban másfél nap alatt 1,30 dollárral -- 26 dollár közelébe -- nőtt a februári szállítású brent nyersolaj barrelenkénti ára, azaz csaknem 8 százalékkal a múlt év végi szint fölé magasodva. A New York-i elektronikus kereskedelemben a hasonló jegyzések árfolyama tegnap délben már a 29 és fél dollárt is meghaladta -- jelentette a Bloomberg. Az idei újabb, tíz napon belül immár második árhullám közvetlen indítékaként két hírt is említenek az elemzők.
Az olajkartell és egyben a világ legnagyobb olajexportőre, Szaúd-Arábia máris értesítette a fő ázsiai és nyugati vevőit, hogy februárban jelentősen csökkenti a kiszállításait a normál szerződéses mennyiséghez képest. Ennek konkrét mértéke még bizonytalan -- jelentette a Reuters --, hiszen a keleti ügyfelek korábban csak átlagosan 10-12 százalékos, míg a nyugatiak kicsivel később már 20 százalék körüli szűkítésről kaptak jelzést. A jelenleg még a hivatalos kvótáján felül termelő Szaúd-Arábia mintegy napi ötmillió barrel nyersolajat exportál, leszámítva a vegyesvállalati eladását.
Így vagy úgy, a hír mindenképp azt mutatja, hogy Szaúd-Arábia már biztos a napi OPEC-kvóta legalább másfél millió, ezen belül a szaúdi részkvóta félmillió barreles (jövő heti) csökkentésében.
A világkereslet alakulását tekintve meghatározó fontosságú USA-ban a múlt héten újra apadtak a nyers- és fűtőolajkészletek, ez utóbbiak csaknem 20 százalékkal elmaradnak az egy évvel korábbi szinttől. Ennek árszilárdító hatását láthatólag nem befolyásolta az a friss jelentés, miszerint az európai nyersolajkészletek hiánya -- éves összehasonlításban -- több mint hárommillió barrellel mérséklődött decemberben a novemberihez képest.
Annál kevésbé, mert a legújabb Bloomberg-becslés szerint az OPEC összkínálata már a múlt hónapban markánsan -- 1,53 millió barrellel -- csökkent, igaz, egyelőre még főleg az exportját szüneteltető Irak miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.