BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vesztes kelet-európai alapok

Átlagosan közel 15 százalékos negatív hozamot produkáltak tavaly a kelet-európai részvényekre specializálódott befektetési alapok. Az idén ennél lényegesen jobb évre számítanak, elsősorban a kamatok csökkenése miatt. Az alapkezelők a lengyel részvényekben nagyobb növekedési potenciált látnak, mint a magyarokban.

A kelet-európai részvénypiacok gyengélkedése miatt meglehetősen rossz évet zártak tavaly az erre a térségre specializálódott befektetési alapok. A Standard & Poor''s adatbázisában szereplő 76 kelet-európai részvényalap átlagosan --14,63 százalékos hozamot produkált 2000-ben, holott egy évvel korábban még átlagosan mintegy 30 százalékos megtérülést könyvelhettek el a befektetők.
Az egyes alapok teljesítményét az előző évekhez hasonlóan most is elsősorban az határozta meg, hogy földrajzilag hogyan osztották el befektetéseiket. Az 1999-es év favoritjainak számító görög, török és orosz tőzsdék tavaly ugyanis rossz választásnak bizonyultak, s még mindig azok jártak a legjobban, akik Lengyelországra, Csehországra és Magyarországra korlátozták magukat.
A szektorban a legmagasabb hozamot a svájci Marcuard Cook bankházhoz tartozó MC Premium Eastern Europe alap érte el, a mindössze 10 millió eurós vagyonnal bíró konstrukció 7,64 százalékos hozamot produkált. Tim Rogers portfóliómenedzser lapunknak elmondta: az átlag fölötti teljesítmény nagyrészt az év első három hónapjának köszönhető, ekkor ugyanis az alapban túlsúlyozva szerepeltek a Nasdaq nyomán szárnyaló lengyel it-részvények, valamint a távközlési papírok. Az amerikai technológiai hossz márciusi kifulladásakor viszont azonnal csökkentették kitettségüket az it/távközlési szektornak, s a készpénzhányadot növelték.
A hozamrangsor előkelő helyein álló alapok -- az MC Premiumhoz hasonlóan -- elsősorban a fejlettebb közép-európai piacokra koncentráltak. Érdekesség, hogy a szektorban tavaly a legrosszabb teljesítményt, --50 százalékos hozamot nyújtó Orbitex Russia & East Europe alap egy évvel korábban -- közel 200 százalékos hozammal -- még a listavezetők között állt. Az orosz részvényekkel túlsúlyozott alap egyébként még mindig az első helyen áll a hároméves hozamok nagyságát tekintve.
Az alapkezelők többsége arra számít, hogy lényegesen magasabb hozamokat tudnak majd kimutatni ez év végén. Ezt elsősorban arra alapozzák, hogy megfordulni látszik néhány olyan trend, mely a kelet-európai részvényárakat kedvezőtlenül érintette. Ezek között első helyen állhat az olajár és az euró mozgása.
A süllyedő olajárak ugyan az orosz olajcégeket kedvezőtlenül érinthetik, de azok amúgy is rendkívül alacsony értékelési mutatókkal forognak, azaz nagyon olcsónak számítanak. A többi piac esetében viszont inkább a kevesebbe kerülő olaj inflációmérséklő hatása lényeges. Az erősödő euró szintén inflációcsökkentő hatású, s ezek így összességében a kamatszint süllyedését segíthetik elő.
Tim Rogers szerint a legvonzóbb befektetési lehetőséget a lengyel részvények nyújtják a viszonylag széles kínálat és a kamatcsökkentések tág tere miatt. Hasonló véleményt fogalmazott meg Alexander Karpov, a frankfurti Union Investment alapkezelője is, aki külön hangsúlyozta: a magyar részvénypiac túl kicsi, s az alapok többségének portfóliójában már így is túl van súlyozva. Mind a bankszektorban, mind a távközlési szektorban a lengyel piac nagyobb növekedési potenciált mutat -- tette hozzá.
A kelet-európai részvényesek számára kedvező fordulat az amerikai kamatszint lefelé indulása is. A Fed-kamatok esése a globális likviditás bővülésén keresztül általában árfolyam-emelkedést idéz elő a feltörekvő piacokon -- mutatott rá Michael Hughes, a londoni Chase Fleming Asset Management feltörekvő piacokért felelős igazgatója.
Hughes szerint csak idő kérdése, hogy újra előbukkanjanak az európai uniós konvergenciára spekuláló befektetők. Az idén már minden korábbinál több hír szól majd a fejlettebb kelet-európai országok EU-csatlakozásáról, s ez egyre több befektető figyelmét fogja a térségre irányítani -- mondta.
A Chase Fleming tavaly szeptemberben indított egy kelet-európai konvergenciaalapot, mely állításuk szerint az elmúlt háromhavi hozamrangsorban már a legjobbak között volt. Az alap vagyona egyelőre csak 20 millió dollár, de Hughes várakozásai szerint az év végére 100 millió, három éven belül pedig félmilliárd dollár lehet.
A Standard & Poor''s adatbázisában szereplő kelet-európai részvényalapok 2000 végén összesen mintegy 3,1 milliárd dollárnyi vagyont kezeltek. Az egyes alapok portfóliójában átlagosan 42 millió dollárnyi vagyon volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.