BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágult az olaj

A kávéárak újra meredekebb lejtőre csúsztak, és a rézpiac lendülete is kifulladt a hét végére, ugyanakkor a nyersolaj érezhetően drágult az utolsó két nap alatt.

Chicagóban elsősorban az új exportpiaci hírekkel, illetve várakozásokkal magyarázzák a heti szinten eltérő ármozgásokat. Az USA-ban az előző héten a búza kivitele csaknem 50 százalékkal csökkent, míg a kukoricáé és a szójababé a becslések felső határa felett, vagy annak közelében alakult. Emellett híre jött, hogy Kína az állami tartalékokból 700 ezer tonna búza eladását tervezi februárban. Ráadásul az amerikai terméskilátások is javultak. Így a búzánál a frontjegyzések 1,4 százalékkal gyengültek, ugyanakkor a kukoricánál és a szójababnál 1,7, illetve 1,8 százalékkal erősödtek. Az amerikai kukorica és szójabab árfolyama azonban még így is 4, illetve 8 százalékkal elmarad az egy évvel korábbi szinttől.
A latin-amerikai és vietnami export bővülése nyomán újra meredekebb, hat százalék körüli lejtőre csúsztak a kávéárak. A robusta fajtáé például hét és fél hetes mélyponton -- tonnánként 591 dolláron -- landolt csütörtökön Londonban. Az elemzők így továbbra is kétlik, hogy a kávétermelők piackorlátozási próbálkozásai tartós fordulathoz vezetnek az ártrendben.
A nyersolajárak viszont lényegesen emelkedtek, részben az USA-készletek előző heti váratlanul erős apadása, részben az olajkartell napi másfél millió barreles kvótacsökkentésének életbelépése nyomán. Az újbóli jelentős drágulást csak némileg mérsékelte az iraki kivitel felerősödése, illetve az amerikai gazdaság növekedési ütemének a lassulása. Így Londonban az utolsó két nap csaknem egy éve nem tapasztalt gyorsasággal drágult a márciusi szállítású brent, aminek nyomán a heti áremelkedés mértéke meghaladta a barrelenkénti két dollárt. New Yorkban is összességében közel 5 százalékkal szilárdult a hasonló jegyzések árfolyama.
Az USA-beli gazdasági fejlődés, és ezzel a feldolgozóipari kereslet általános lefékeződéséről szóló jelentés a színesfémárak többségére negatívan hatott. A háromhavi szállítású réz tonnánkénti ára is végül 16 dollárral csökkent Londonban, jóllehet kezdetben némi lendületet kapott amiatt, hogy a megenyhült januári időjárásban az amerikai építőipar teljesítménye és rézfelhasználása erősödött decemberhez képest.
Az USA-dollár gyengülése és a mértékadó amerikai kamatláb további mérséklése ugyanakkor kissé szilárdított az arany árfolyamán, amely az előző héten még 16 havi mélyponton landolt a legnagyobb felvevő ország, India természeti katasztrófája nyomán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.