Ismét eladási hullám söpört végig a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX tegnap nyitás után azonnal meredek esésbe kezdett. A vezető részvények egytől egyik lefelé tartottak, de ennél még rosszabbul jártak a csekély likviditású, közepes méretű társaságok.
Nem sokkal nyitás előtt már a törökországi krízis éleződéséről érkeztek hírek. Az elemzők véleménye megoszlik arról, hogy a politikai viszály veszélybe sodorhatja-e a gazdasági kilábalás programját, azonban az isztambuli tőzsde még a hétfői 12 százalékos visszaesésnél is nagyobb, 18 százalékos zuhanást produkált. A hét első napjával ellentétben tegnap az eladási hullám már átterjedt a moszkvai piacra is, innentől pedig a már többször tapasztalt forgatókönyv alapján döntötte le Kelet-Európa összes tőzsdeindexét.
A BUX a kedvezőtlen amerikai inflációs adat napvilágra kerülte után érte el napi mélypontját, ekkor alig 28 ponttal állt a hétezres határ felett. Innen zárásig azonban 100 pontot tudott emelkedni, miután Amerikában a kedvezőtlen makroadat ellenére csak minimális esést produkált az egyre inkább irányadónak tekintett Nasdaq piaca.
A BUX így is három és fél százalékos veszteséget hozott össze, amivel újabb idei mélypontjára jutott. A decemberi -- szintén a török pénzpiaci válság okozta eladási hullám idején elért -- éves mélypontnál még mintegy 300 ponttal áll magasabban a börzeindex.
A vezető részvények 3-4 százalékos áresést és a megszokottnál nagyobb forgalmat produkáltak, a nap második felében már jelentősebb vevők jelentek meg a Matáv és az OTP piacán.
A közepes cégek közül azonban kilenc esett új éves mélypontra. Az Antenna Hungára decemberi kibocsátási árához képest már 10 százalékot zuhant, Pick-, NABI- és Inter-Európa-részvényhez pedig utoljára 1998 őszén, az orosz válság miatti tőzsdekrach idején lehetett a tegnapival megegyező árfolyamon hozzájutni.
Éves mélypontra hullott még a BorsodChem, a Graphisoft, a Brau Union és a Démász árfolyama is, a Prímagáz pedig történelmi mélypontra esett: az 1993-ben tőzsdére került részvény még soha nem forgott ilyen alacsony szinten.
A reggeli rossz hangulat egyrészt a Nasdaq előző esti újabb éves mélypontjának volt köszönhető: az amerikai technológiai piac az utolsó két kereskedési napon közel 10 százalékot zuhant, és áttörte a korábban többször is erős támasznak bizonyult 2400 pontos szintet.
Természetesen nem tett jót a piaci hangulatnak a Deutsche Telekom (DT) tegnap reggeli bejelentése sem: a Matáv fő tulajdonosa kétmilliárd euróval leértékeli az idén értékesítendő ingatlanvagyonát. A DT azt is megerősítette, hogy az első negyedévben nyilvános eladási ajánlatot tesz 76,2 millió részvényére az amerikai Sprint Corporation távközlési cégnél, 11,4 millió darabos túljegyzési opcióval együtt.
A Deutsche Telekom Sprint-részvényei jelenleg körülbelül 2,1 milliárd eurót érnek, ami alig harmada az egy évvel ezelőtti értékének. A befektetők két nappal korábban épp az ingatlaneladás hírére emelték meg a DT árfolyamát, a mostani hírek nyomán értelemszerűen eladtak, újabb kétéves mélypontra taszítva az árfolyamot.
Az amerikai, illetve azokat követve az európai fejlett piacok annak ellenére nem estek nagyot, hogy az USA-ban kijött fogyasztói árindexadat ismét a várakozás felett alakult. Ez újra felvetette a rémképét annak, hogy hét év inflációmentes növekedés után ezúttal recesszióra és drágulásra is fel kell készülni a tengerentúlon.
Régiónk feltörekvő tőzsdéi közül Moszkva közel 8 százalékot esett, Varsó és Prága alig több mint kettőt. A pesti index három és fél százalékos csökkenését sokan azzal magyarázzák, hogy -- ellentétben például Varsóval -- a két legstabilabb és legjobb kilátásokkal rendelkező papír, az OTP és a Richter sem tudott szemben menni az árral. A Richternél ez ugyanakkor némiképp érthető, mivel a múlt héten mindenféle pletykák nyomán jelentős áremelkedés következett be a piacán.
A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a piac lényegében ismételte önmagát: tavaly december elején szintén a török hírek nyomán terjedt át az eladási hullám Moszkvára, majd régiónk piacaira is. Arról azonban az amerikai helyzet miatt megoszlanak a vélemények, hogy ezúttal bekövetkezhet-e a decemberi zuhanást követő gyors fellendüléshez hasonló visszarendeződés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.