A General Electric (GE) Capital 133,4 százalékos árfolyamon nyilvános vételi ajánlatot tett a zártkörű társasággá alakítandó BB valamennyi részvényének megvásárlására. Az ár minden papírtípusnál magasabb az elmúlt 6 hónap tőzsdén kívüli kereskedelemben forgott súlyozott átlagáránál -- jelentették be a két társaság tájékoztatóján.
Az amerikai cég (a BB 28,4 százalékos tulajdonosa) február 24-től március 25-éig fogadja el a részvényesek ajánlatait.
Az ajánlati ár megegyezik azzal a vételi opciós árral, amelyet a GE és az állam még az 1995. évi privatizációs szerződésben kötött ki az állami részvényekre (utóbbit a BB saját tőkéje, eredménytartaléka és az elmúlt 5 év nyeresége alapján számítják).
A vételi szándékot a költségvetést képviselő ÁPV Rt.-vel történt több hónapos, sikerrel zárult tárgyalás után jelentették be -- derül ki az állami vagyonkezelő közleményéből. A 23,76 százalékos állami BB-pakett értékesítése 6,13 milliárd forint bevételt jelent az ÁPV-nek. Gansperger Gyula elnök-vezérigazgató szerint a 14,27 százalékot birtokló kisrészvényesek is jutányos áron adhatják el részesedésüket.
A GE fenntartotta a lehetőséget, hogy az állam az opció kapcsán külön auditot kérjen a fizetendő átlagár megállapítására. Ha ez alapján magasabb ellenérték alakulna ki, minden elsőbbségi és törzsrészvényt felajánló részvényesnek kifizetik a többletet. Alacsonyabb árnál az állam kevesebbet kap, a többiek viszont megtarthatják a különbözetet. A kamatozó részvények ára nem változhat.
A GE vállalta, hogy az ajánlati idő alatt nem hívja le az EBRD 33,57 százalékos BB-részvénycsomagjára -- egyébként az év közepéig "élő" -- vételi opcióját.
Richard Pelly, a BB vezérigazgatója a tájékoztatóján először ismerte el: az állam közel 20 milliárd forintban maximálta a magánosítás idején kezességét a lezáratlan kötelezettségekre.
A rossz portfólió utáni garanciaként a költségvetés 1999 elején mintegy 9,8 milliárd forintot fizetett ki. 1996 és 1999 között további mintegy 770 millió, a tavalyi év után pedig mintegy 900 millió forint kártalanítást kell állnia a költségvetésnek, amelynek kiadásai még további 1-1,5 milliárd forintot tehetnek ki.
A még rendezendő ügyek között van a BB brókercégének jogi vitája az ÁPV-vel eltűnt kárpótlási jegyek miatt.
Pelly úgy vélte, ez ügyben még az első fél évben megegyeznek az állammal.
A BB tavaly 336,5 milliárd forintos mérlegfőösszeg mellett 1,59 milliárd forint adózott nyereséggel zárt. Az ügyfélhitelek állománya 160,8 milliárd, az ügyfélbetéteké 232,7 milliárd forint volt. A nettó céltartalék és rendkívüli kiadás 2,8 milliárdra nőtt az egy évvel korábbi 130 millióról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.