A napokban eredmény nélkül fejeződtek be az újabb egyeztetések az MVM Rt. és a hat regionális áramszolgáltató között -- erősítette meg hírünket Boros Norbert, a Magyarországi Áramszolgáltatók Egyesületének titkára, valamint Müller Mihály, az MVM Rt. szóvivője. A szolgáltatók továbbra is 2000-es áron fizetik számláikat, mondván, nincs érvényes, az idei árakat is meghatározó kereskedelmi szerződésük a villamos művekkel. Az MVM Rt.-nél viszont úgy vélik, hogy a január 1-jén életbe lépett áramárrendelet mindenkinek kötelezően meghatározza a nagy- és kiskereskedelmi árakat. Ők ezek alapján számláznak, illetve fizetnek az erőműveknek.
A szolgáltatók viszont az MVM Rt. által kiállított számlák egy meghatározott részét január 1-jétől havonta visszatartják, és egy-egy elkülönített számlán helyezik el. A vitatott összeg 5,3 milliárd forint, de ez Müller Mihály szerint 8-10 napon belül 7 milliárdra nőhet.
A számlapanasz hátterében a január 1-jén életbe lépett új tarifarendszer áll, amely szerint a nagykereskedelmi árak 12, a kiskereskedelmiek viszont csak 6 százalékkal emelkedtek. Az ebből eredő, a szolgáltatók által becsült 22 milliárd forintnyi árbevétel-kiesést szerintük úgy lehetne kompenzálni, ha az MVM Rt. engedne a maximált árakból. Csakhogy -- érvel a villamos művek -- az új árak miatt nekik is 55 milliárd forint veszteségük keletkezik, vagyis nincs miből engedni. A társaság jórészt az államtól várja vesztesége megtérítését, s ezen kérését a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt. támogatja is. Ám kormánydöntés még nem született, hogy ezt az összeget mely forrásból és milyen ütemezésben fizetik ki a villamos műveknek.
A szolgáltatók és a villamos művek eddig eredménytelen árvitája kapcsán az MVM Rt.-nek két lehetősége van -- mondta érdeklődésünkre Müller Mihály --, vagy választott bírósághoz fordul, vagy újabb egyeztetéseket kezd.
Értesülésünk szerint az áramszolgáltatók javaslata alapján a hatóságilag maximált árból adott engedményt a kormánynak kellene átvállalni, hiszen enélkül is támogatást kell adjon az MVM Rt.-nek. E megoldás mellett szól, hogy így nem kell a hatósági árakhoz hozzányúlni, és nem kerül veszélybe az inflációellenes politika sem, a helyzet rendezése nem eredményez fogyasztói áremelkedést. Ehhez politikai döntésre van szükség, de egyelőre nem tudni, ez kinek a hatáskörébe tartozik. Mindenesetre úgy tudjuk, a háttérben folyik az előkészítése a kormány és az áramszolgáltatók közötti tárgyalásoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.