BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb osztalék a tőzsdén

Átlagosan 4 százalékos osztalékhozamra van kilátás a Budapesti Értéktőzsde felsőházában a kifizetési terveit eddig közzétévő társaságok adatai alapján. Az áramszolgáltatók nyereségének visszaesése miatt a részvényenkénti osztalék alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

A Budapesti Értéktőzsde felsőházában jegyzett 24 társaság kétharmada tette közzé lapzártánkig, hogy mekkora osztalék kifizetését tervezi a tavalyi év után. Közülük hatan - többségében veszteséges tavalyi esztendőt záró cégek - azt a javaslatot terjesztik majd az éves közgyűlés elé, hogy egyáltalán ne kerüljön sor osztalékfizetésre. Három cégnél kevesebbet terveznek felosztani a tulajdonosok között, mint egy évvel korábban, négy emelné az osztalékot, három társaság pedig a tavalyival megegyező összeget javasol.

A tegnapi tőzsdei árfolyamok alapján számolt osztalékhozam az A kategóriában 4,03 százalék.

Az egy részvényre jutó osztalékfizetés összességében alacsonyabb az egy évvel korábbinál, ami főként annak a számlájára írható, hogy az áramszolgáltató cégek nyeresége a tarifák kedvezőtlen állami szabályozása miatt jelentősen visszaesett, s így csak lényegesen alacsonyabb összeget tudnak felosztani. A tőzsde B kategóriájában forgó Émásznál és Titásznál például mintegy 80 százalékkal zuhant vissza az osztalék.

A legnagyobb osztalékhozamra a Prímagáznál és a Zwacknál van kilátás, előbbinél a kifizetés a jelenlegi árfolyam 15, utóbbinál 12 százalékának felel meg. A Prímagáz egyébként a legnagyobb előrelépést felmutató társaságnak számíthat a tőzsdén, a most javasolt 200 forinttal szemben tavaly ugyanis egyáltalán nem fizetett osztalékot a cég.

Az osztalék 30 százalékos visszaesése ellenére két számjegyű hozamot ígér a Démász is, az alsóházban szereplő társaságok közül pedig a Pannon-Váltó, a BIF és a Brau Union. Utóbbi egyébként szintén jelentős mértékben növelné osztalékát, az igazgatósági javaslat szerint ugyanis a tavalyi összegnél 130 százalékkal többet fizetnének ki a részvényeseknek.

Számottevő mértékben emelné osztalékát a Richter is, a gyógyszercég a tavalyinál 24 százalékkal magasabb kifizetést javasol a tulajdonosoknak, ami a nyereség jelentős bővülésének fényében nem számíthat meglepetésnek. A Richter osztalékhozama így is el-enyészőnek nevezhető, csakúgy, mint a Matávé, mely 10 százalékkal növelné a részvényesek között felosztandó összeget. Több mint 10 százalékos növekedés várható a Globusnál is, a konzervipari cég osztalékhozama valamivel több mint 6 százalék.

A nagyobb társaságok közül még nem tette közzé osztalékterveit az OTP, a Mol és a Tiszai Vegyi Kombinát. Az OTP a korábbi osztalékpolitikából kiindulva elvileg 22 forint kifizetését javasolhatná, de a bank vezetői már korábban jelezték, hogy ennél valószínűleg többet fognak felosztani. A Molnál eltekinthetnek az osztalékfizetéstől, a cég nyeresége ugyanis meredeken visszaesett tavaly a kedvezőtlen gázárszabályozás miatt. A TVK nyeresége elvileg elegendő lenne jelentősebb osztalék kifizetésére is, ám ezt kérdésessé teszi, hogy a cég a napokban indított be egy 110 milliárd forintos beruházási programot. (OP)

Munkatársunktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.