BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változatlan európai kamatok

A várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta irányadó kamatát az Európai Központi Bank (EKB). A döntés bejelentését követő sajtótájékoztatón Wim Duisenberg megerősítette, hogy az EKB szerint nem a monetáris kondíciók, hanem a strukturális problémák akadályozzák a gazdasági növekedést. Az euró árfolyamáról az EKB elnöke annyit jegyzett meg, hogy az utóbbi időben erősödő deviza csökkentette a gazdaságra nehezedő inflációs nyomást, bár emiatt nem fognak már az idén kamatot csökkenteni.

A piaci elemzők egy része ennek ellenére úgy véli, hogy az év vége előtt sor kerülhet egy monetáris lazításra, mivel az inflációs veszélyek háttérbe kerültek, a gazdasági növekedés és a nemzetközi politikai helyzet bizonytalansága pedig csak ront a helyzeten.

Többen kritizálták az EKB politikáját, amiért nem veszi észre, hogy ismét recesszióba kerülhet a gazdaság, ha nem teszi meg preventív lépéseit.

Duisenberg korábban már elismerte, hogy a zuhanó tőzsdei árfolyamok miatt veszélybe került a gazdasági növekedés, de még mindig az inflációs célt tartja elsődlegesnek.

Londonban a Bank of England jóval kényelmesebb helyzetben van. A gazdaságra nehezedő inflációs nyomás még nem túl jelentős, ezért nem kell kamatot emelnie, a jelenlegi monetáris környezet pedig a jelek szerint megfelelő mértékben stimulálja a gazdaságot, ezért csökkentést sem fontolgat. Így a BoE nem okozott meglepetést azzal, hogy EKB-hez hasonlóan nem változtatott irányadó kamatán. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.