A nyersanyagpiacok spekulációs célú vonzerejének növekedése mögött a Handelsblatt szerint több tényező együttes hatása áll. Először is a feltörekvő országok - mint például Kína - gazdaságának élénkülése, s ebből adódóan a nyersanyagok iránti kereslet gyorsulása. Ehhez jön még a kínálat szűkülése: a tőzsdei bessz időtartamának elhúzódása miatt nem nagyon volt kifizetődő új kőolaj- vagy fémlelőhelyek feltárása, vagy a mezőgazdasági termőterületek bővítése. Ezért fordultak a befektetők is ismét a nyersanyagpiacok felé, már csak azért is, mert az utóbbi időben megrendült a bizalmuk a papírban megtestesülő pénz minden fajtája iránt.
Jogilag már semmi akadálya nincs annak, hogy magyar állampolgárok külföldi árutőzsdén próbáljanak szerencsét, miután ehhez a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium is hozzájárult, korábban erre nem volt mód - válaszolt lapunknak Jánoska Péter, a Budapesti Árutőzsde (BÁT) marketingosztályának vezetője. Ugyanakkor, miután ezzel kapcsolatban nincs bejelentési kötelezettség, nem tudható, hogy élénkül-e a magyarok külföldi árupiaci tevékenysége. Természetesen a BÁT-on spekulációs kereskedés is folyik a búza és a hús piacán, de egyelőre nem tapasztalható, hogy ez erősödne.
Mérföldkőnek tekinti a paradigmaváltást a tőkepiacon Marc Faber, a nagy tekintélyű svájci szakember, aki a hongkongi Marc Faber Limited élén áll. (Kiváló elemzőképességével és biztos prognózisaival érdemelte ki a szakma elismerését.) Úgy látja: az arany ismét biztos befektetés lehet. Meglátása szerint e nemesfém ára hosszú távon elérheti az 1000 dollárt unciánként, s ezt a véleményt mások is osztják.
Jelenleg az arany nemesfémunciánként körülbelül 350 dollárba kerül. Áremelkedést jósol például a Raymond James & Associates németországi képviseletének vezetője, Hans-Jürgen Klisch, vagy a befektetési zugtanácsadó, Felix Zulauf az ezüstnek is: jelenleg öt dollárba kerül nemesfémunciánként, de ez elérheti a 12-15 dollárt is.
Faber és Zulauf egy hullámhosszon van az olaj esetében is. Zulauf azt mondja, hogy hosszú távon az ár elérheti a 70-100 dollárt barrelenként (most 30 dollár körül mozog). Faber számára pedig az olaj már ma is többet ér, mint egy üveg Perrier ásványvíz. Ő úgy látja, hogy a kereslet növekedése és a zűrzavaros közel-keleti helyzet 80 dolláros szintig hajtja a kőolaj árát. A földgáznak is egyre nagyobb figyelmet szánnak az amerikai szakemberek. Ehhez megfelelő indíttatást adott nemrég Alan Greenspan, az USA jegybankjának elnöke, aki nemrég a földgázkészletek szűkösségére figyelmeztetett. Ehhez kapcsolódva Klisch úgy véli, hogy a földgáz ezer köbméterenkénti ára a következő években a 6-10 dollárt is elérheti, míg három évvel ezelőtt az USA-ban még 2,50 volt az ára.
Az ismertebb nyersanyagokon kívül más területeken is lehetőségek kínálkoznak. A New York-i Jim Rogers, aki a hetvenes évek elején Soros Györggyel közösen megalapította a Quantum befektetési alapot, a mezőgazdasági termékekre tesz. Számára a kávé, a cukor, a narancslé, a szójaolaj a favorit. Faber szerint a kávé esetében fontonként 1,50 dolláros ár várható a jelenlegi 0,60-dal szemben (egy font 45,36 dekagramm).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.