Arra számítani lehetett, hogy az OTP idei második fél éve a többi nagybankhoz hasonlóan jól alakul majd. Azt pedig akár már meg is szokhattuk, hogy az eminens pénzintézet túlszárnyalja a várakozásokat, mindennek ellenére mellbevágó volt tegnap szembesülni a gyorsjelentés adataival.
Az OTP Bank magyar számviteli szabályok (mszsz) szerinti előzetes adózás utáni eredménye 40,3 milliárd forint volt, 86,6 százalékkal magasabb, mint tavaly az első hat hónapban realizált érték. A képet némiképp árnyalja, hogy a hitelintézet a második negyedévben mintegy 7,3 milliárd forint osztalékot szedett be tőkefelesleggel rendelkező leányvállalataitól (2,75 milliárdot az alapkezelőtől, 2,6 milliárdot a Mérleg Rt.-től, illetve 1,8 milliárd forintot a lakás-takarékpénztártól, a fennmaradó részt a kisebb érdekeltségektől). A bank gyorsjelentésében és az eredményértékelő sajtótájékoztatón egyaránt egyszerinek minősített tételtől eltekintve is impozáns a növekedés: az így számított 33,1 milliárdos adó utáni profit is 54,5 százalékkal haladja meg a bázist. A csoport mszsz szerinti adózott eredménye az első fél évben elérte a 40,9 milliárdot, amely 58,9 százalékkal haladja meg a tavalyi első hathavi konszolidált adatot.
A nemzetközi számviteli szabályok szerinti (IFRS) 41,4 milliárd forintos félévi adózott profit 67,8, a konszern IFRS 41,2 milliárdos adó utáni pozitívuma 42,3 százalékkal több a tavalyi első fél évben elértnél. A második negyedév 22,2 milliárddal járult hozzá a konszolidált nettó eredményhez, amely még a felfokozott piaci várakozásokat is fölülmúlta: a Portfolio.hu portál által publikált konszenzust 16 százalékkal haladja meg és közel 1 milliárddal több a legoptimistább becslésnél is.
Az OTP Bank ismét rekorderedményről számolhat be, a volumen és a növekedés mértéke önmagáért beszél - jelentette ki Spéder Zoltán vezérigazgató-helyettes, a bank alelnöke a tegnapi sajtótájékoztatón. A teljesítménymutatók is a várt és a terv felett alakultak: a tőkearányos megtérülés 2003 első fél évében 36,3 százalék (osztalékbevétel nélkül 29,8 százalék), az eszközarányos megtérülés 3,28 (2,69 százalék) volt, szemben a 2002 első felének 25,9, illetve 2 százalékos adatával.
A növekedés motorja a második negyedévben is a lakáshitelezés volt. A vezérigazgató-helyettes kiemelkedőnek értékelte a nettó kamatbevétel alakulását, amely 15,5 százalékkal emelkedett a tavalyi azonos időszakhoz képest. Ez 56,7 milliárd forint volt az első fél évben, a mintegy 40 milliárdos nettó jutalék- és díjbevétel pedig 61,4 százalékkal haladta meg a bázist. A bank összes bevétele 99 milliárd forintot ért el, amely 30,9 százalékos növekedést jelent. Az aktivitás erősödésével párhuzamosan a költségek kordában tarthatóknak bizonyultak, az első fél évben a kiadások 50,4 százalékos bevételen belüli aránya 760 bázisponttal alacsonyabb a tavaly ilyenkori értékénél.
A magyar bankrendszerben az OTP piaci részesedése a mérlegfőösszeg alapján a fél év végén 20,1 százalék volt a tavaly június végi 22,7, illetve az évzáró adatok alapján számított 22,1 százalékkal szemben. A teljes hitelállományból az OTP az előzetes adatok szerint 14 százalékos részt hasít ki (tavaly ilyenkor ez 17 százalék volt), az összbetétnek pedig 28,9 százalékát kezeli a pénzintézet (a 2002 első fél évének 29,4-es adatával szemben). A konszern a háztartások hitelintézeti megtakarításainak 39,3 százalékát kezelte a fél év végén az előzetes adatok szerint.
A csoporthoz tartozó leányvállalatok közül kiemelkedő eredménynövekedést ért el az OTP Jelzálogbank, amelynek első félévi profitja 3,5 milliárd forint volt, az 505 milliós eredményt hozó Mercantil Car, amely mintegy 43 százalékot javított, a Garancia Biztosító és az alapkezelő pedig 1, illetve 2 milliárd forintot hozott az első hat hónap során. A szlová-
kiai leány, az OTP Banka Slovensko 100 milliós profitot termelt a tavalyi 84 millió forintos veszteséggel szemben.
A gyorsjelentés szerint a lakáshitelezés támogatási rendszerének, illetve a kamatok és a forint árfolyamának változása, valamint a DSK goodwill amortizációja várhatóan jelentősen befolyásolja majd a második hat hónap adatait, ám a bank tervezett 57,4 milliárd forintos (mszsz szerinti) adó utáni, osztalék előtti eredményét ez nem veszélyezteti.
A jó eredményeket a tőzsde szinte azonnal áremelkedéssel honorálta: a papír a megelőző napi 2163 forintos zárásnál közel 2 százalékkal magasabban, 2205 forinton nyitott, s jelentős, 5,3 milliárdos forgalom mellett 2255 forinton fejezte be a kereskedést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.