BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Interveniált tegnap a román jegybank

Devizapiaci intervenciót hajtott végre tegnap a Román Nemzeti Bank, hogy elejét vegye a rohamléptekben dráguló lej euróval szembeni túlzott felértékelődésének - adta hírül a Reuters. Bár a lépés hatására a román fizetőeszköz euróhoz viszonyí-tott árfolyama 34 800/900-ról 36 300/700-ra korrigált, a kereskedők szerint az intervenció legfeljebb csalinak tekinthető. A lej erősödése spekulatív eredetű, főként a tőkepiac tervezett liberalizációjával kapcsolatos várakozások vezérlik. Ezért az egészségtelen felértékelődés megakadályozásához a legnagyobb makrogazdasági veszélyforrásnak a belső keresletet tartó jegybanknak folytatnia kell az euró vásárlását.

A román jegybank nemrég megerősítette, hogy tevékenységét elsődleges prioritásának, az antiinfláció folytatásának szenteli. Jóllehet az infláció idei üteme egyelőre biztatónak tűnik (év/éves szinten 8,9 százalékot mértek januárban, szemben a 9,3-es decemberi értékkel), a hétszázalékos ez évi rátát a piac túlságosan ambiciózusnak ítéli. Az elemzők elsősorban a hatósági árak emelésében látnak kockázatot. (VG)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.