BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új szereplő a lízingpiacon

Új szereplővel bővül a hazai lízingpiac, a Hypo Alpe-Adria Leasing Zrt. hamarosan kézhez kaphatja a pénzügyi felügyelet engedélyét. A társaság a vállalatfinanszírozás irányában nyit, s impozáns növekedés szerepel a terveikben. A PSZÁF tegnap zöld utat adott az ING Pénzügyi Lízingnek.

Új szereplővel bővülhet a hazai lízingpiac: a klagenfurti székhelyű Hypo Alpe-Adria Leasing magyarországi leánycége ugyanis hamarosan kézhez kaphatja a PSZÁF-tól a működési engedélyt. „A vállalatfinanszírozás irányába kívánunk nyitni, azaz a magyar lízingcégekkel ellentétben nem szállunk be a gépkocsi-finanszírozási üzletágban” – beszélt lapunknak a terveikről Kiss Zoltán, a tavaly fióktelepként alapított, majd önálló céggé alakult Hypo Alpe-Adria Leasing Zrt. vezérigazgatója. Igaz, a flottafinanszírozás szerepel a termékeik között, de különösen a gép- és berendezés-, illetve ingatlanlízinggel kívánnak foglalkozni. Az operatív és a pénzügyi lízing mellett a kölcsönnyújtás is megtalálható lesz szolgáltatási palettájukon. „A célcsoportot a közép- és nagyvállalatok, önkormányzatok és a kiemelt magánügyfelek alkotják, ez utóbbi szegmens számára luxuscikkek, például jacht és repülőgép lízingjét kínáljuk” – magyarázta Kiss Zoltán.

2006-ot induló évnek tekinti a lízingcég, ám mint a vezető rámutatott: komoly részesedést szeretnének kihasítani a gép-, illetve ingatlanlízing piacán. „Számottevő növekedési potenciállal számolunk ebben a két szegmensben, főként, hogy a nyugat-európai átlaghoz képest Magyarországon a vállalatfinanszírozás terén igen csekély még a lízing aránya. A gépjármű-finanszírozás szegmense azonban telítettnek tekinthető” – említette Kiss Zoltán, hozzátéve: az ingatlanlízing húzóterület lehet az elkövetkező években. A kérdésre, miszerint miért a vállalatok és az exkluzív magánszemélyek szerepelnek a lízingcég megcélzott ügyfélkörén belül, azt a választ kaptuk: egyrészt a Hypo csoportnak ezen szegmens kiszolgálásában komoly nemzetközi tapasztalatai vannak, másrészt úgy látják, hogy a lízingfinanszírozás ma még sok esetben háttérbe szorul a banki beruházási hitelekkel szemben, annak ellenére, hogy ez a vállalatfinanszírozási forma sokszor kedvezőbb feltételeket nyújt az ügyfél számára.

A klagenfurti székhelyű, 1896-ban alakult Hypo Alpe-Adria Group banki, lízing- és tanácsadói tevékenységet végez. A régió egyik legdinamikusabban fejlődő pénzügyi szolgáltatói közé sorolható, s immáron nyolc országban van jelen – emelte ki Kiss Zoltán. Piacvezető pozíciót mondhat magáénak Horvátországban, Szlovéniában, Boszniában, és Szerbiában, s jelen van még Olasz- és Németországban. A Hypo Alpe-Adria Groupnak – a 2004. évi adatok szerint – 17 milliárd eurós, a 2005-ös előzetes adatok szerint már 23,4 milliárd eurós mérlegfőösszege van. A csoport tőkearányos nyeresége 22 százalék.

A pénzügyi felügyelet egy másik társaságnak, az ING Pénzügyi Lízing Magyarország Zrt.-nek már zöld utat adott: jóváhagyták tevékenységi engedélyét. A 2005. októberében alakult lízingcég százszázalékos tulajdonosa az ING Lease Holding NV. Az ING egyébként tavaly lépett be a hazai lízingpiacra: az ING Lízing Magyarország tevékenysége kiterjed a gépjárművek pénzügyi és operatív lízingjére, a flottamenedzsment-szolgáltatás nyújtására, továbbá az ingatlan- és eszköz-, valamint a vendorlízingre.

A Hypo Alpe-Adria Leasing Zrt. a Magyar Lízingszövetség tagjai közé is be szeretne kerülni. A jelenleg 43 tagot számláló szervezet utoljára tavaly decemberben bővült: akkor vették fel a tagok sorába a pécsi székhelyű Investlízing Pénzügyi Rt.-t és az ADL Automotive Kft.-t. Évente egyébként átlagosan 2-4 taggal bővül a szövetség létszáma.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.