BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A garancia kell az ügyfeleknek

Elindult a porfólióátrendeződés a befektetési egységhez kötött, úgynevezett unit-linked életbiztosítással rendelkező ügyfelek körében is a hektikus részvénypiaci mozgások, a bizonytalanná váló állampapírpiacok és a változékony forintárfolyam következtében. Főként a pénzpiaci és külföldi eszközalapok kerültek előtérbe.

Ha kedvezően alakul a tőzsde, akkor a unit-linked az életbiztosítá-sok piaca is jól megy – magyarázták többen is a befektetési egységhez kötött életbiztosítási szegmens elmúlt éveket jellemző rakétaszerű emelkedését. Az elmúlt hetekben azonban a tőkepiaci megrázkódtatások éreztették hatásukat a unit-linked megtakarítási formát választók között is. Úgy tűnik, a részvényárfolyamok megingása, az állampapír-piaci hozamok volatilis mozgása megtette hatását: többen portfóliójuk módosítása mellett döntöttek – derül ki lapunk körkérdéséből.

2005 vége óta elsősorban a magyar kötvény- és részvényalapoktól pártolnak el a befektetők. Az utóbbi hónapokban mind a nemzetközi részvényalap, mind a pénzpiaci alap felé érzékelhető volt az elmozdulás.

Megfigyelhető, hogy a növekvő bizonytalanság többeket a kockázat mérséklésére kényszerített. Az ügyfelek többsége eddig is inkább a biztonságos eszközalapok iránt érdeklődött, amelyeket a mostani lejtmenetben megemelkedő hozamszint tovább erősíthet. A garanciára „ugrottak rá” az ügyfelek az Allianz Hungária Biztosítónál is, hiszen az Allianz Életprogram eszközalapjai közül bevezetése óta az Árfolyamgarantált Állampapír Alap számít a legnépszerűbbnek, jelenleg a befektetett összeg 39 százaléka található ebben az eszközalapban. A sorban a Magyar Kötvény Alap és a Magyar Részvényalap következik 26, illetve 20 százalékkal – mutatott rá Kósa Zoltán ügyvezető igazgató, aki úgy látja: egy drasztikus esés valóban számos befektetőt elfordíthatna a részvényalapoktól. Ilyen fordulatra azonban Kósa Zoltán nem számít az idén, és mint megjegyezte: aki hoszszabb távon gondolkodik, annak érdemesebb bátrabban a részvénybefektetések irányába fordulnia míg a közép- vagy rövid távra megtakarított összegeket jobban megéri alacsony kockázatú állampapír- vagy pénzpiaci alapokban tartani.

A rövid távú folyamatoknak döntően az egyszeri díjas módozat terén van érezhető hatásuk. A részvénypiacok rossz teljesítménye inkább az eseti, illetve egyszeri díjakon mutatkozhat meg, hiszen itt a befektetési időhorizont rövidebb, mint a folyamatos díjfizetésű szerződéseknél. Éppen ezért kérdés, hogy az egyszeri díjas konstrukciók esetleges visszaesése – amelyet a piaci szereplők többsége ez évre is a növekedés motorjának kiáltott ki – miként hathat a unit-linked szegmensre.

A unit-linked termék értékesítését csak egy hosszabb távú recesszió tudná visszavetni, ám amíg vannak olyan piaci szegmensek, amelyek jól teljesítenek – ilyen most a nemzetközi piac –, addig erre nem számít Juhos András, az Uniqa Biztosító igazgatósági tagja sem.

Az ügyfelek választását jellemzően az egyes unit-linked eszközalapok mögött álló befektetési alapok múltbeli teljesítményei határozzák meg, így a legnagyobb érdeklődés a részvényalapok iránt mutatkozik – mutat rá az Aegon Magyarország Biztosító termékfejlesztési és kockázatelbírálási igazgatója, Kollár Gabriella.

A megkérdezettek többsége azonban optimistán nyilatkozott: 2006-ban is a unit-linked életbiztosítások vihetik a prímet az életbiztosítási ágazaton belül, főként, hogy – mint egyesek megjegyezték – a technikai kamat április 1-jétől bekövetkező csökkenése (4-ről 2,9 százalékra) a folyamatos díjas unit-linked biztosítások értékesítésének is lendületet adhat. Arra többek szerint is számítani kell, hogy a unit-linked-piac fejlődése az idén korántsem lesz olyan kiemelkedő, mint tavaly.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.