Több mint egymillió hitelkártya
A hitelkártyák térhódítása az egész piacon érezteti hatását: a tavalyi kártyaszám-növekedés több mint felét az ilyen típusú plasztikok adták. Ennek eredményeként decemberben több mint egymillió valódi kártya működött a magyarországi piacon, arányuk az összes plasztiklapon belül egy év alatt nyolcról tizennégy százalékra növekedett.
Terjedésükhöz nagyban hozzájárult, hogy a piacon aktív hitelintézetek komoly marketingtevékenység mellett árulják konstrukcióikat. A nagyobb számlamúltú ügyfeleket a direkt marketing eszközeivel igyekeznek megnyerni: ekkor a számlabirtokos kész kártyát kap ? megajánlott hitelkerettel ?, amelyet ha igénybe kíván venni, mindössze a számlavezető fiókjába kell befáradnia. A hitelkártyák piacán komoly szerep jut a co-branded konstrukcióknak is: ezeknél többnyire valamely nem banki szolgáltató régebbi ügyfelei juthatnak minden különösebb bírálat nélkül klasszikus hitelkártyához. (Az ügyfél megbízhatóságát ezekben az esetekben a bankkal együttműködő szolgáltatónál meglévő múlt igazolja.)
A magyarországi bankok viszonylag homogén feltételek és meglehetősen kedvező árazás mellett árulják hitelkártya-konstrukcióikat: így az alacsonyabb jövedelmű ügyfeleknek is kifizetődő lehet kamatmentes periódussal kínált plasztikot igényelni, feltéve, ha rendszeresen fizetésre használják plasztiklapjukat. Ami a kondíciókat illeti: a kártyák havi díja ? a kapcsolódó szolgáltatásoktól függően ? háromezer forint környékéről indul, a havi hitelkamat rendszerint két?három százalék között mozog. A kamatmentes periódus az esetek többségében 45 napos, bár léteznek 51 napos türelmi idővel kínált konstrukciók is.


