Az igazán vonzó számok azonban a bruttó fedezet (ez az árbevétel és a termékek közvetlen költségeinek különbségét jelenti) szintjén jelentkeztek, amely 4%-kal haladta meg saját és a piac várakozását.
Véleményünk szerint részben a bruttó fedezet combos értéke áll a vártnál lényegesen jobb üzemi eredmény hátterében. Ezt főleg az támogatta, hogy a hazai értékesítési számokat némileg alulbecsültük; valamint a FÁK és a közép- és kelet-európai (KKE) exportértékesítések jövedelmezőségének tekintetében, továbbá a hatóanyag-értékesítések vonatkozásában is valamivel pesszimistábbak voltunk.
A piaci konszenzus alulbecsülte a bruttó fedezet és a bruttó fedezeti hányad értékét, valamint a költségmegtakarítások nagyságát. Ez a két tényező együttesen okozott pozitív meglepetést a már amúgy is optimista várakozásokhoz képest is.
Az export tekintetében az orosz piaci eladások dollárban nézve 14%-kal bővültek éves bázison (az államilag támogatott DLO-programbeli értékesítés már a bázisidőszakban visszaesett) - ez megfelelt a várakozásoknak. A FÁK-export dollárban nézve azonban csak 13%-os többletet mutatott fel éves bázison, ami elmaradt 16%-os várakozásunktól.
A KKE értékesítéseken belül a lengyel piac játszott főszerepet, amely éves bázison 33%-os többletet tükrözött (29%-ot vártunk) euró alapon. A teljes KKE-export euróban tekintve 12%-os bővülést mutatott, ami elmaradt az általunk várt 15%-os növekménytől.
A hazai piaci marzscsökkenés mértéke jelentősen lelassult , miközben az exportpiacokon a magasabb volumen tágabb marzsokkal párosult, így a gyengülő dollár ellenére növekedés mutatkozott a bruttó fedezetben (éves és negyedéves bázison is) - erre egyébként az elmúlt egy évben nem akadt példa.
Az EGIS nagyjából 250-300 millió forintot takarított meg a működési és értékesítési költségeken, és a devizában (dollár, euró) denominált vevőköveteléseken sem eszközölt leírásokat. A pénzügyi eredmények soron kisebb plusz mutatkozott a dollár gyengüléséből fakadóan (összhangban az általunk várttal).
Bár a vállalat nagymértékben támaszkodott a beruházásokhoz kapcsolódó adókedvezményekre, így is 156 millió forintos adófizetési kötelezettség terhelt a negyedévet (a szolidaritási adó miatt).
A gyorsjelentés összességében ráirányíthatja a figyelmet a profitpályában kibontakozó jelentős ugrásra, ami a részvényárfolyamban véleményünk szerint még nem tükröződik. Emellett a piaci szereplők igencsak kedvezően fogadhatják azt a tényt, hogy a gyorsjelentés nem egyszeri tételek miatt lett jobb a vártnál.
A 2006/07-es üzleti év 931 forintos konszolidált EPS-e a 2007/08-as évben 1,500-1,600 forintra ugorhat (a piaci konszenzus 1,205 forint) úgy, hogy átlagosan 170-es forint/dollár és 250-es forint/euró árfolyammal számolunk (2008-ban). Bővebb és pontosabb információt, előrejelzést a ma délutáni sajtótájékoztatót követően adunk majd.
Természetesen továbbra is fenntartjuk VÉTEL ajánlásunkat az Egis papírokra, amelyet az a tényező is segíthet, hogy a kulcsgyógyszerek árai nem csökkentek tovább januárban. Így 2007 naptári negyedik negyedévében látott pozitív tendenciák a mostani negyedévben is fennmaradhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.