Pénz- és tőkepiac

Nem kozmetikázták a Postabank mérlegét

A Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta a Fővárosi Bíróság tavaly októberi ítéletét, amelyben elutasították a magyar állam keresetét a Deloitte Kft.-vel szemben, az állam azért indított pert, mert úgy vélte, hogy az alperesek "kozmetikázták" a Postabank mérlegeit - írta szombati számában a Népszava.

A pereskedés több mint tíz éve, az Orbán-kormány idején kezdődött, amikor a Pénzügyminisztérium kártérítési pert indított a Postabank három könyvvizsgálója - a Prudentia, a Deloitte és az Arthur Andersen - ellen. Az állam akkor úgy vélte, az alperesek kezdettől fogva "kozmetikázták" a bank mérlegeit - idézi fel a napilap.

A könyvvizsgálók tevékenységének átvilágítása nem sokkal a Postabank vezetői elleni büntetőeljárás kezdete után indult. Az állam akkor kétféle jogcímen követelt kártérítést a három cégtől. Egyrészt, mert a hatalmas tőkevesztés miatt tízezer forintról öt forintra kellett a Postabank részvényeinek névértékét leszállítani. Emellett a 42 milliárd forintos, többségében már állami tulajdonú jegyzett tőke 20 milliósra olvadt.

Ráadásul a büdzsének 152 milliárd forinttal kellett konszolidálnia a Postabank több mint 170 milliárdos rossz minősítésű hitelállományát - mutatott rá a cikk.

A Deloitte éppen a Postabank történetének legkritikusabb két évében, 1997-ben és 1998-ban volt a pénzintézet könyvvizsgálója. A Prudentia a kezdetektől 1996-ig látta el ezt a feladatot, míg az Andersen bejegyzett könyvvizsgáló soha nem volt, de 1996-ban a bankfelügyelet kérésére külön jelentést készített a bankról.

Deloitte Fővárosi Bíróság postabank-per per fővárosi ítélőtábla Postbank mérleg
Kapcsolódó cikkek