Mol: várt feletti eredmény
„Mind a feldolgozás és kereskedelem (downstream), mind a kitermelés (upstream) üzletág egyszeri tételektől megtisztított eredménye lényegesen jobb lett a második negyedévben, mint az elsőben volt” – mondja Vágó Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője. Az upstream eredmény 42 százalékkal növekedett a nemzetközi tevékenységből származó nagyobb értékű termelés és a magasabb szénhidrogénárak eredményeként, míg a downstream üzletág készletátértékelési eredménytől megtisztított működési eredménye is pozitívba fordult a második negyedévben, köszönhetően a javuló termékfedezeteknek és értékesítésnek. Szintén komoly mértékben járult hozzá az eredményhez a gáz- és energia-üzletág, amelynek szerepe – összhangban a szezonális trenddel – csökkent ugyan az előző negyedhez képest, éves összevetésben viszont 78 százalékkal javult. A jelentés kiemeli, hogy a petrolkémia eredménye újra pozitív tartományba került.
Az első két negyedév összesített adatait illetően sincs oka szégyenkezni a Molnak. A tavalyi első fél évhez viszonyítva a speciális tételek nélküli EBITDA 56 százalékkal, 290,1 milliárd forintra nőtt. Ugyanezen időszak alatt a speciális tételek nélküli üzleti eredmény 53 százalékkal, 155,0 milliárd forintra hízott. Az eredményjavulás fele az INA hozzájárulásából származik, ez bizonyítja a horvát leánnyal való konszolidáció sikerét. A javulás másik fele a gáztárolási és energiaszegmensek növekvő profit-hozzájárulásának, a javuló külső környezetnek és a költségcsökkenésnek a következménye. A gyengülő forint persze a nettó sort féléves szinten is lerontotta, a speciális tételektől megtisztított nyereség 44 százalékkal, 14,9 milliárd forintra csökkent.
„A Mol egy évvel ezelőtt szerzett irányítási jogot az INA felett. A múlt év során tovább javítottuk erős pénzügyi pozíciónkat, folytattuk a legfontosabb organikus növekedési projektjeinket, és komoly erőfeszítéseket tettünk, hogy javítsuk a megnövekedett csoport hatékonyságát” – közölte a negyedéves beszámolóban Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. A Mol első embere szerint az erős első féléves eredmény már ezeknek az akcióknak a pozitív hatását és az INA javuló eredmény-hozzájárulását tükrözi. Hernádi szerint a folyamatosan szépülő működési eredmény ellenére számos téren van még lehetőség a további javulásra.
A szakemberek is úgy látják: a korábban vártnál nagyobb lehet a Mol idei eredménye. A Concorde például a második negyedéves számok tükrében már 300 milliárd forint fölötti tisztított üzemi eredményre számít, a nettóeredmény-soron pedig 95 milliárdos tiszta profitot vár. „Utóbbihoz persze szükséges a pénzügyi eredmény nagymértékű javulása a forint év végéig történő erősödése révén” – ismeri el Vágó Attila. A Concorde-nál jelenleg felülsúlyozásra ajánlják a hazai olajcég részvényeit, 21480 forintos célár mellett. A Bloomberg által megkérdezett 18 elemzőből hét ajánlja vételre a Mol-papírt, miközben kilencen voksolnak a tartására és ketten az eladására. Az átlagos célár a hírügynökséggel adatot közlő elemzőknél 21 704 forint. A jó eredmények nyomán a Mol részvénye 2 százalékkal, 20 700 forintra erősödött.
Nyereséges a TVK
Szerény nyereséggel zárta a második negyedévet a Mol többségi tulajdonában lévő, eredményeit szintén tegnap közzétevő TVK. A tiszaújvárosi vegyipari cég 26 millió forintos adózott nyereséget produkált a második három hónapban. A cég árbevétele ebben az időszakban 87,7 milliárd forintra nőtt, ez 68 százalékkal több az egy évvel korábbinál, és az EBITDA, valamint az üzemi eredmény is pozitívba fordult a tavaly április és június közötti mínuszok után.


