Pénz- és tőkepiac

Már nem megy a "plazma hitel" - A napi betevőre veszünk fel kölcsönt

Az év első felében is folytatódott a pangás, illetve a visszaesés a fogyasztásihitel-piacon. Csak a napi költéseket fedező folyószámla-tartozások nőttek tovább, illetve a gyenge forint emelkedést generált a jelzáloghiteleknél is.

Meglehetősen gyengén alakult a tavaszi szezon a hazai fogyasztásihitel-piacon: májusban összesen 22,3 milliárd forintnyi új kölcsönt helyeztek ki a pénzügyi szolgáltatók, ez 16 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. És bár a fogyasztási hitelek 3772,3 milliárdos, május végi állománya 2,8 százalékkal meghaladta a bázisidőszakit, a szerény növekedés kizárólag a forint gyengélkedéséből adódó hatás eredménye. Nem valószínű ugyanakkor, hogy a pangás meglepetést okozott volna a piaci szereplőknek: alig van ugyanis olyan makromutató, amely kedvezne a fogyasztási hitelek iránti kereslet emelkedésének, s a potenciális ügyfelek legnagyobb részének a meglévő tartozásának a törlesztése is elég gondot okoz.

A legnagyobb éves visszaesés az áruvásárlási kölcsönöknél volt: a nem egészen 64 milliárdos állomány több mint egyötödével elmarad a tavaly májusitól. A visszaesés elsődleges oka a változatlanul alacsony szinten mozgó lakossági fogyasztás, illetve az, hogy az ilyen típusú kölcsönök szempontjából meghatározó karácsony előtti szezon tavaly igencsak gyengére sikeredett.

Nagyjából tizedével esett vissza – az áruhitelekhez hasonlóan – a túlnyomórészt forintban denominált személyi hitelek állománya is. Bár a kínálat igen erős a piacon, a pénzügyi szolgáltatók által kihelyezett havi mennyiség stagnál vagy csökken, így 2009 tavasza óta kisebb megszakításokkal, de apad az állomány.

A forint elmúlt egy évben tapasztalható gyengélkedése ugyanakkor feltornászta a gépjármű- és jelzáloghitelek menynyiségét: előbbieknél ugyanis még mindig 83,3, utóbbiaknál pedig 90,8 százalék a devizában (leginkább svájci frankban) nyilvántartott tételek aránya. A könyvekben szereplő mennyiség növekedéséhez viszont ez is csak a jelzálogkölcsönöknél volt elég, a járműhitelek állománya a májusig tartó egy év alatt csaknem 6 százalékkal, 273 milliárdra csökkent.

A fogyasztási kölcsönökből 13 százalékos súlyt képviselő folyószámlahitelek bővülése ugyanakkor megállíthatatlannak látszik. A májusig tartó egy év alatt bő 8 százalékkal, 490 milliárd forint fölé nőtt a mennyiségük. Mindennek az lehet az oka, hogy a szerződéssel rendelkező ügyfelek más forrás hiányában egyre gyakrabban és egyre nagyobb mértékig használják ki a rendelkezésükre álló hitelkeretet, akár a napi kiadásaik finanszírozására is. Ráadásul a folyószámlahitel minden bankkapcsolattal rendelkező ügyfél számára könnyen elérhető, a feltétel csak az, hogy rendszeres havi jövedelem landoljon a számlán.

kölcsön fogyasztási áru hitel
Kapcsolódó cikkek