BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lesz több mentőcsomag

Újabb lakossági adósmentő programot nem tervez a jegybank. Jelenleg százezres nagyságrendben lehetnek olyan devizaadósok, akik nem férnek be a mostani mentőcsomagokba

Nem lesznek újabb lakossági devizahiteleseket mentő programok – ez is kiderül a Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt csütörtökön nyilvánosságra hozott növekedési hitelprogramjából. A jegybank szerint ugyanis a lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll már rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára. Ez a bejelentés nem meglepő, néhány hete hasonlóan erről nyilatkozott Varga Mihály nemrég kinevezett nemzetgazdasági miniszter is.

A háztartások egyébként az MNB szerint február végén valamivel több mint 4 ezer milliárd forintnyi devizahitellel rendelkeztek, ennek több mint a háromnegyede valamilyen jelzáloghitel. A legnagyobb volument a svájci frank alapú lakás- és szabad felhasználású jelzáloghitelek teszik ki, ezek volumene 2990 milliárd forint, lakáscélú euróhitelből 240 milliárd forintnyi van a háztartásoknál, és tartoznak még némi jenhitellel is a bankoknak, ennek pontos mennyiségéről viszont nem közölt adatot az MNB.

A jelenleg elérhető programok közül a legtöbb devizaadóst, hozzávetőleg 456 ezer családot az árfolyamgát érinthet, amely azok számára érhető el, akiknek nincs 90 napot meghaladó tartozásuk, és más könnyítést sem vettek igénybe, tehát az árfolyamváltozások és egyéb nehézségek ellenére is jobbára képesek voltak törleszteni a kölcsöneiket. Ettől a rétegtől mind a kormány, mind a bankok azt várták, hogy lecsapnak majd a lehetőségre, amellyel matematikailag kiszámolva legalább a 90 százalékuk jól járnak, az érdeklődés azonban ennek ellenére lanyha volt. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) statisztikái szerint január végéig a jogosultak kevesebb mint 30 százaléka lépett csak be a rendszerbe. A várakozásoktól elmaradó érdeklődés miatt az árfolyamgátba való belépés határidejét egyébként a hónap elején ismét meghosszabbították, a legújabb határidő május 31.

Ezen kívül még egy kormányzati program él: a Nemzeti Eszközkezelő (NET) Zrt.-vel való szerződéskötés lehetősége. A NET-nek azok adhatják el a lakóingatlanjukat, hogy később alacsony összegért visszabéreljék, akik tavaly január elején már legalább 180 napja nem tudták fizetni a hitelüket, és a szociális rászorultsági feltételeket is teljesítik. A NET tavaly csaknem 2 ezer ingatlan-felajánlást fogadott be, az idén pedig 13 ezer felajánlásra számítanak.

Ez azonban nem túl sok azt figyelembe véve, hogy a PSZÁF adatai szerint az idei első negyedévben a kényszerértékesítési kvóta alapja, vagyis azoknak a lakáshiteleknek a száma, amelyek már legalább 90 napja hátralékosak voltak, meghaladta a 110 ezret. A devizaadósok nagy részének viszont nincs reménye arra, hogy beférjen az árfolyamgátba, és sokan valószínűleg a NET-re sem jogosultak.

Kedvező fogadtatás

Matolcsy György növekedési hitelprogramja osztatlan sikert aratott a kormányzati és hatósági körökben. Orbán Viktor szerint Indokoltak azok a kísérletek, amelyekkel a jegybank próbálkozik, hogy olcsó hitelekkel próbálja megkínálni a vállalkozásokat. A kormányfő azt is elmondta: ha egy vállalkozó már 2 százalékos kamatozú hitellel sem tud nyereségesen működni, akkor valószínűleg már inkább magával a vállalkozással lehet a baj.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint is jó a program, annak segítségével elindulhat a gazdaság növekedése. A PSZÁF is pozitívan fogadta az ötletet.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint is jó a program, annak segítségével elindulhat a gazdaság növekedése. A PSZÁF is pozitívan fogadta az ötletet.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.