A pénteki napon már nem tudott tovább erősödni a forint. Csütörtökön még az EKB kamatcsökkentésére (és a betéti kamat esetlegesen negatívba vágására) még jelentősebben erősödött a hazai fizetőeszköz, de a pénteki hírre, miszerint nem olyan egyszerű ügy a Túlzott Deficit Eljárásból való kikerülés, inkább esett a forint. A további várható kamatcsökkentés, illetve az esetlegesen újra felmerülő, jegybanki politikával kapcsolatos bizonytalanság inkább gyengíti a forintot, miközben a pozitív folyó fizetési mérleg és az, hogy a választások miatt valószínűleg kevésbé akarja a kormány bevállalni a gyengébb forintot, arra utal, hogy tartós és érdemi forintgyengülés sem igazán valószínű.
A pénteki nap újabb, jelentős hozamcsökkenést hozott. A 10 éves referencia állampapír hozam már 5 százalék alatt jár. A hozamok a három hónapos papír kivételével 1-24 bázisponttal csökkentek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon pénteken csak átmenetinek bizonyult a dollár erősödése, ami a vártnál jobb munkaerő piaci adatok után kezdődött. Az EUR/USD árfolyam végül 1,3065-ről 1,3114-re emelkedett. Az adatok megjelenése után a jen is nagyot gyengült a dollárral szemben, majd ma a 99 fölötti árfolyamról enyhén visszakorrigált. Észak felé vették az irányt a tengerentúli tőzsdék, az S&P500 index 1.600 pont felett zárt (Dow 0,96 százalék, Nasdaq 1,15 százalék, S&P500 1,03 százalék). A nyugat-európai börzéken is erős emelkedést láthattunk, a DAX új lokális csúcsra kapaszkodott (FTSE100 0,93 százalék, DAX 2,01 százalék, CAC40 1,41 százalék). London ma zárva tart. A hét első kereskedési napján a főbb ázsiai indexek emelkedni tudtak, a Hang Seng 1,08 százalékkal, a Shanghai index pedig 1,025 százalékkal került magasabbra. A japán tőzsde továbbra is zárva tartott. Mára is jutott egy kínai BMI adat, ez úttal a HSBC publikálta a szolgáltató szektor BMI értékét. Az adat gyengébb lett a vártnál. Az árupiacon az amerikai WTI kőolaj ára 96 dollár fölé emelkedett, köszönhetően az izraeli hadsereg Szíria elleni támadásának. Az arany árának alakulásában nem volt jelentős változás, a fizikai kereslet tartja az árat, míg a pénzügyi eszközöket adják a befektetők. Mind az amerikai, mind a vezető európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a nem-mezőgazdasági munkahelyek száma a várt 145 ezer helyett 165 ezerrel nőtt áprilisban, míg a februári adatot 268 ezerről 332 ezerre, a márciusi adatot pedig 88 ezerről 138 ezerre módosították. A munkanélküliségi ráta a várt stagnálás helyett 7,5 százalékra süllyedt az előző havi 7,6 százalékról. 2008 decembere óta nem volt ilyen alacsony a mutató. Az ISM szolgáltató szektor-beli beszerzési menedzser-index viszont a vártnál gyengébb lett, 54,4 pontról 53,1 pontra csökkent áprilisban, miközben a konszenzus 54,1 pont volt.
Az Európai Bizottság rontotta az Eurózóna 2013-ra vonatkozó növekedési várakozásait, a korábban várt 0,3 százalékos visszaesést 0,4 százalékos visszaesésre módosították.
Portugáliában újabb megszorító csomagot jelentettek be pénteken. A 4,8 milliárd eurós csomag keretében 65 évről 66 évre emelik a nyugdíjkorhatárt, megválnak 30 ezer közalkalmazottól, és a 35 órás munkahét 40 órára nő.
A KSH közleménye szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene éves szinten 2,8 százalékos csökkenést mutatott a februári 1,1 százalékos csökkenés után. Mi -2,2 százalékra számítottunk. A februárinál rosszabb éves dinamikára lehetett számítani, hiszen a tavalyi bázis magas volt. Ennek ellenére az adat kisebb csalódást jelent.
Pénteken tette közzé az Európai Bizottság tavaszi jelentéseit a tagországokra, így Magyarországra vonatkozóan is. Dacára a 2012-es rekord alacsony költségvetési deficitnek, a Bizottság szerint az idei évben a hiány ismét eléri a GDP 3 százalékát, jövőre pedig a 3,3 százalékát. Olli Rehn szerint a Túlzott Deficit Eljárás (EDP) alól való kikerüléshez további kiigazító lépések prezentálására lesz szükség a kormányzat részéről.
Heti kitekintő:
USA: Gyakorlatilag teljesen üres a makronaptár az előttünk álló héten. Egyedül csütörtökön érdemes egy pillantást vetni a szokásos heti munkanélküliségi adatokra. Érdekes lehet még Ben Bernanke Fed elnök pénteki beszéde egy konferencián. Miután azonban a múlt szerdán került sor a Fed kamatdöntés bejelentésére, illetve a további monetáris politikával kapcsolatos tervek ismertetésére (a jegybank kész változtatni az eszközvásárlások ütemén, ha a gazdasági adatok ezt indokolják), ehhez képest a pénteki beszéd várhatóan nem fog nagy újdonságokat tartalmazni.
Magyarország: A mai márciusi előzetes kiskereskedelmi forgalmi adatok után, kedden az előzetes ipari termelési, pénteken pedig az előzetes külkereskedelmi mérleg adatokat publikálja a KSH márciusra vonatkozóan. Lényegében ezek lesznek az utolsó fontosabb makrogazdasági adatok, melyekből az első negyedéves GDP alakulására vonatkozóan tudunk majd következetéseket levonni. Az autógyártás növekvő teljesítménye márciusban hó/hó alapon pozitív ipari termelési számokat sugall, ez azonban csak arra lehet elég, hogy az eddigi negatív igazított éves indexet a stagnálás közelébe tolja. A külkereskedelmi többlet várakozásunk szerint 625 millió eurót tehetett ki márciusban. A fentebb említett konjunktúra-adatok mellett kedden délután az államháztartás mérlegének előzetes áprilisi adatait ismerhetjük meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.