A világ legnagyobb, nemzetközileg is meghatározó bankjai már eleget tesznek a Basel III szabályozási keretben előírt minimális tőkekövetelményeknek, valamint a likviditási előírásoknak, ám mások nem állnak ilyen jól – derül ki a hitlintézetei tevékenységet felügyelő baseli bizottság (BCBS) kedd este közzétett jelentéséből. A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) égisze alá tartozó bizottság felosztása szerint 98, egyenként 3 milliárd eurónál nagyobb Tier 1 tőkével rendelkező bank tartozik az első csoportba – ezen belül 30 minősül globálisan rendszerszintű fontosságúnak –, rajtuk kívül 126 kisebb bankot monitoroznak. A Basel III előírásairól 2010-ben állapodtak meg a világ nagy jegybankjainak és felügyeleteinek vezetői, miután a laza tőke-, illetve likviditási előírások is közrejátszottak a 2008-as pénzügyi válság kialakulásában, amikor végül az adófizetők pénzéből kellett sok pénzintézetet megmenteni. Az előírásoknak csak 2019-től kell teljesen eleget tenniük a hitelintézeteknek, de szerte a világon törekszenek a mielőbbi teljesítésre.
A legfrissebb, 2014. június 30-i adatokra támaszkodó jelentés szerint az első csoportba tartozó bankoknál összesen csak 3,9 milliárd euró hiányzik ahhoz, hogy elérjék a tőkemegfelelési mutatóra vonatkozó 7 százalékos baseli előírást; 2013 végén 15,1 milliárd volt az összesített elmaradás, a válságos 2011 júniusban pedig 485,6 milliárd. A második csoportba tartozó, vagyis a 3 milliárd eurónál alacsonyabb tőkéjű bankoknál összesen 1,8 milliárd hiányzik a 7 százalékhoz, szemben a tavaly szeptemberi felmérésben kimutatott 9,4 milliárddal.
Nem ennyire jó a helyzet a likviditási fedezeti arány (LCR) terén: a Basel III szerint idén januártól a bankok eszközeinek minimum 60 százalékban olyan jó minőségű likvid eszköznek kell lennie, amely alkalmas egy 30 napig tartó stresszhelyzet kezelésére. Ezt az arányt évente 10 százalékkal emelni kell, így 2019-re el kell érni a 100 százalékot. A vizsgált bankok 96 százalékánál már most megvan a 60 százalékos arány, 80 százalékuk pedig a 100 százalékot is elérte. Pénzben kifejezve azonban ez azt jelenti, hogy a 60 százalék eléréséhez még összesen 155 milliárd euró értékű likvid eszköz hiányzik a 224 bankból, a teljes lefedezettséghez pedig még 305 milliárd kell – ez persze nem sok az érintettek összesen 58,7 ezer milliárd eurós eszközállományához képest. (Az LCR-követelmény kialakításakor, 2013. december végén a 60 százalékos arányhoz 158 milliárd, a 100 százalékhoz 353 milliárd hiányzott.)
A baseli bizottsággal párhuzamosan az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) is lefolytatta a maga vizsgálatát az európai bankoknál, és úgy találta, hogy azok 82 százaléka már elérte a teljes LCR-t, de összesen 115 milliárd eurónyi likvid eszköz hiányzik az első csoportba tartozó európai pénzintézetek pufferéből. (Az európai hatóság 148 bankot vont be vizsgálatába, önkéntes és bizalmi alapon, ezek közül 40 rendelkezik 3 milliárd eurónál nagyobb tőkével.) Az EBA azt is közölte, hogy idén nem vetik stresszteszt alá az európai bankokat – csak előkészítik a 2016-ost –, viszont a 2013-ashoz hasonló átláthatósági ellenőrzéseket végeznek el.
Foglyul eshet a Fed
A Federal Reserve nagyon komolyan veszi annak a kockázatát, hogy “foglyul ejtik” a hatáskörébe tartozó intézmények és keményen dolgozik ennek megelőzésén – hangsúlyozta a Fed elnöke, Janet Yellen egy New York-i beszédében. Yellen és a Fed több bírálatot is kapott az utóbbi időkben demokrata és republikánus politikusoktól egyaránt azért, hogy túl kesztyűs kézzel bánnak a nagy bankokkal, miközben azok sokszor törvénytelenül viselkednek, például a kamatok manipulálásakor vagy a nemzetközi szankciók kijátszásában. Elvárjuk az általunk felügyelt társaságoktól, hogy tartsák be a törvényeket, működjenek etikusan – emelte ki Yellen, hozzátéve: az elmúlt években a nagy pénzintézetek bankárai túl gyakran nem így viselkedtek, olykor pimaszul nem. A Fed ezen a héten teszi közzé a maga stressztesztjének első eredményeit; nem tudjuk kizárni egy újabb válság lehetőségét – vezette fel Yellen –, de el tudjuk érni, hogy kevésbé valószínű legyen a kialakulása és kevesebb kárt okozzon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.