Pénz- és tőkepiac

Új kkv-adatbázis a bankoknak

A BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. augusztus 31-én elindítja legújabb, a Központi Hitelinformációs Rendszert (KHR) kiegészítő és opcionálisan igénybe vehető szolgáltatását. Ez a BISZ-szel szerződött több mint 450 hazai pénzügyi intézményt informálja arról, mi a valószínűsége annak, hogy a tőlük hitelt kérő, illetve már finanszírozott kis- és középvállalkozások (kkv) nem törlesztenek. A KHR-hez valamennyi, hitelezéssel foglalkozó vállalkozás köteles csatlakozni, ehhez a BISZ egyszemélyes tulajdonosának, a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) az engedélye szükséges.

Az új információs adatbázis révén azok a pénzintézetek, amelyek a hitelkockázat méréséhez már rendelkeznek hasonló modellel, ellenőrizhetik, illetve kiegészíthetik saját értékelésüket, illetve elemzésüket. Ettől az MNB a hitelezési kockázatok csökkentését várja, különösen azon intézményeknél, amelyek erőforrása szűkös ahhoz, hogy felmérjék a rizikókat. A megalapozott hitelezési döntések pedig végső soron hozzájárulhatnak az aktívabb hitelezéshez. Korábbi közlése szerint az MNB a hitelezés 5 százalékos emelkedését szeretné elérni.

A szolgáltatást – a KHR keretrendszerén keresztül – január 1-ig minden szerződött partner díjmentesen használhatja, azt követően pedig lekérdezésenként 99 forintot kell fizetniük. Az MNB a szolgáltatás alapjául szolgáló hitelkockázati modellt a beérkező újabb adatok és tapasztalatok felhasználásával minden évben frissíti. Emellett a BISZ további fejlesztéseket tervez annak érdekében, hogy egyszerűsítse a felhasználást és javítsa a felhasználói élményt – közölte a jegybank.

Az új szolgáltatás a harmadik eleme az MNB piaci hitelezés növelését célzó intézkedéseinek. Elsőként, idén januárjában a Növekedéstámogató Programot (NTP) indította el, mely a Növekedési Hitelprogram (NHP) fokozatos kivezetése mellett az új Piaci Hitelprogramból (PHP) áll. Ennek során az MNB a kamatkockázat és likviditás kezelését segítő új jegybanki eszközöket vezetett be, melyek igénybevételével a bankok számszerű hitelezési vállalást tettek. Másodjára, idén májusban pedig az MNB a tőkekövetelményeken keresztüli ösztönzést jelentett be.

hitelkockázat BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. hitel kkv
Kapcsolódó cikkek