Pénz- és tőkepiac

A Levi Strauss, a Lyft és a Slack kezdheti az IPO-dömpinget

Az idén először múlhatja felül a 100 milliárd dollárt az amerikai elsődleges nyilvános részvénykibocsátások (IPO) értéke – derül ki a Renaissance Capital elemzéséből. Az eddigi rekord a 2000-ben elért 97 milliárd dolláros összérték.

Számos úgynevezett unikornis, azaz egymilliárd dollárnál nagyobb értékűre taksált, magántulajdonban álló cég léphet az elkövetkező hónapokban a tőzsdére, közéjük tartozik az Uber, a Pinterest, a Peloton, az és a WeWork is. A CNBC összeállítása szerint legalább 226 IPO-ra kerülhet sor. Ennyi kibocsátás a tőzsdére lépésüket az év második felére tervező társaságok számára már problémás is lehet, hiszen egyre nehezebb lesz a befektetők érdeklődését felkelteni. A verseny miatt azonban kedvezőbb áron juthatnak az új részvényekhez a potenciális vevők. Éppen ezért összességében az idei IPO-k az előző évekhez képest jobb megtérülést ígérnek – nyilatkozta a CNN-nek Kathleen Smith, a Renaissance Capital vezető szakembere.

Az ikonikus farmernadrágokat gyártó, 145 éves Levi Strauss & Co. éppen hétfőn jelentette be, hogy elkészült a kibocsátási tájékoztatója, illetve hogy 587 millió dollárt kíván bevonni az IPO révén. A társaság 9,5 millió részvényt bocsát ki, a jelenlegi részvényesek pedig 27,2 milliót dobnak piacra 14 és 16 dollár közötti áron. Sikeres kibocsátás esetén a tavaly 5,6 milliárd dolláros bevételt és 285 millió dolláros profitot elérő farmergyártó mintegy 6,2 milliárd dolláros tőzsdei kapitalizációval kerülne a tőzsdére. Kathleen Smith szerint a cégben még jelentős növekedési potenciál van.

A vállalatoknak üzenetküldő szoftvereket értékesítő Slack is regisztrált kibocsátásra a New York-i tőzsdén. A részletek azonban titkosak, ez a ritkán használt megoldás lehetővé teszi a tőzsdeaspiráns számára, hogy a pénzügyi részletek ismertetését mellőzve kezdje meg az IPO-t. A Slack termékei iránt biztosnak tűnik a kereslet, ugyanis a cég célpiacán egyre gyakoribb, hogy a munkavállalók földrajzilag több helyen dolgoznak, és csupán virtuális összeköttetéssel rendelkeznek.

A Lyft – amely az Uber mögött a második számú amerikai fuvarmegosztó vállalat – a kibocsátási tájékoztatóját már március 1-jén benyújtotta a New York-i tőzsdére. A cég piaci részesedése – részben az Uber 2017-es botrányai miatt – a tengerentúlon egy év alatt

5 százalékkal 40 százalékra nőtt, és már 600 tengerentúli városban van jelen. A Lyft tőzsdei értékét 20-30 milliárd dollárra becsülik, szemben az Uber 120 milliárd dollárra tett cégértékével. A vállalat masszívan veszteséges.

Árrobbanás a Szilícium-völgyben

Az idén Amerikában részvénykibocsátásra készülő cégek közül az Airbnb, a Lyft, a Slack, az Uber, a Postmates és a Pinterest székhelye mind a San Francisco melletti Szilícium-völgyben található. Ez a régió eddig is az Egyesült Államok legdrágább övezete volt, ahol a medián lakásár 900 ezer dollár. A Herman Chan helyi ingatlanügynökség szerint az IPO-k nyomán egyik napról a másikra több ezer új milliomos jelenik meg az ingatlanpiacon. Emiatt garzonlakásokat sem lehet majd kapni 1 millió dollár alatt, a családi házak ára pedig 5 millió dollár fölé nő. | VG

 

IPO
Ezek is érdekelhetik