Pénz- és tőkepiac

Megugrott a pénzügyi cégek eredménye

Sokszorosára emelkedett tavaly a pénzügyi vállalkozási szektor eredménye, ám az ugrás egyszeri hatásnak, a céltartalék-visszaírásnak a következménye. Bővült a követelések állománya is, ez leginkább a vállalati ügyfeleknek köszönhető.

A megelőző évi tizenhétszeresére, 83,1 milliárd forintra emelkedett tavaly a pénzügyi vállalkozások szektorszintű adózott eredménye – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az eredménytételeket vizsgálva látszik, hogy a szektor profitjának megugrása a céltartalékok visszaírásának köszönhető: miközben tavalyelőtt még bő 69 milliárd forintos mínusz keletkezett ezen a soron, 2018-ban már 11,7 milliárd forintos pluszt mutatott az egyenleg.

Az egyéb eredménytételek vegyesen alakultak az MNB kimutatása szerint. A kamateredmény

4 százalékkal, 146,8 milliárd forintra emelkedett tavaly, ami a kamatráfordítások nagyjából 3,5 milliárdos csökkenésének köszönhető, a kamatbevételek 2,3 milliárd forintos emelkedése mellett. A nettó díj- és jutalékbevétel viszont változatlanul nagyon kis szeletet képvisel a kimutatott eredményen belül: a 2017-es, 0,2 milliárdos pluszhoz képest tavaly 0,2 milliárd forintos mínuszt mutatott az egyenleg. Az egyéb üzleti tevékenység eredménye soron szintén romlott a helyzet a megelőző évi állapothoz képest: itt 25,2 milliárd forintos eredményt ért el a szektor, ami 11,8 százalékos csökkenés. A működési költségek – a hitelintézeti szektorhoz hasonlóan – a pénzügyi vállalkozásoknál is növekedtek tavaly, 4,2 százalékkal, 94,2 milliárd forintra.

Ami a mérlegtételeket illeti: a szektor eszközállománya 5,9 százalékkal, 1947,2 milliárd forintra emelkedett 2018-ban. Az ügyfelekkel szembeni követelések állománya 5 százalékkal, 1619,1 milliárd forintra nőtt, míg az ügyfelekkel szembeni kötelezettségeké 14,1 százalékkal, 134,2 milliárdra csökkent. A szektor saját tőkéje több mint egyötödével, 330 milliárd forintra emelkedett 2018-ban.

Az MNB kimutatásai szerint a szektor követelésállományán belül megemelkedett tavaly a nem pénzügyi tevékenységet folytató vállalatok aránya: a 2017-es, nem egészen 61 százalékról 65,5-re ugrott. A lakossági ügyfelek súlya ezzel párhuzamosan 27,6-ről 23,5 százalékra esett vissza a portfólión belül, míg az egyéni vállalkozóké 5,1-ről 5,5 százalékra emelkedett. A késedelmes követelések aránya viszonylag magas a szektorban. Változatlanul a hitel- és pénzkölcsönnyújtásnál a legnagyobb a súlyuk: annak ellenére, hogy bő 6 százalékponttal csökkent, még így is meghaladta a 33 százalékot az év végén.

Ezek is érdekelhetik