BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A dollár a legkevésbé rossz választás

A világ legtöbbet kereskedett devizapárjának esetében a „szélcsendes időszak” akkor köszöntött be, amikor a Fed bejelentette a „galamb” irányba történő eltolódást, majd az EKB is hasonlóan cselekedett.

Az idei év első negyede visszafogott mozgásokat mutatott a devizapiacokon, amelyek jobban megszenvedik a jegybanki döntéseket, mint általában, mivel a legjelentősebb központi bankok abba az irányba fordultak, hogy irányadó kamataikat a korábbinál hosszabb ideig alacsonyan tartják. Az, hogy a monetáris politika irányítói 2019-ben leginkább szüneteltetik a kamatemeléseket, együtt jár azzal, hogy a legjelentősebb államok gazdaságaiból romlást mutató jelek érkeznek: tovább nyomják lefelé az árfolyam-ingadozás amplitúdóját a napi 5,1 ezermilliárd dolláros forgalmat felmutató Forex piacon. A közelmúlt adatai alapján a Deutsche Bank devizavolatilitási indexe azt mutatja, hogy a volatilitás ötéves minimumon van, 2014 márciusa óta nem voltak ilyen alacsonyak az index értékei. A három hónapos mögöttes (implied) volatilitást mérő index értéke a januári 9-ről a 6,22-os szint környékére esett. Az euró-dollár pár mozgása akkor szűkült be, amikor előbb a Fed, majd az EKB is a lazítás irányába mozdult el. A volatilitás ebben az esetben előbb a 2014-es értékeket múlta alul, majd megközelítette a 2007-es mindenkori mélypontokat. Ráadásul a megjelenő makroadatok mindkét gazdaságban a fokozódó lassulás jeleit mutatták, így a kereskedés egy négy dollárcentnél is szűkebb tartományra korlátozódott, miközben a negyedéves átlagos kereskedési sáv kilenc cent, a tíz évvel korábbi érték pedig 24 centes csúcs volt. A Fed által kiadott úgynevezett dot plot képe alapján azt lehetett látni, hogy az amerikai monetáris politika irányítói az idei teljes tűzszünet után 2020-ban is csak egy emelést jeleznek előre. Az utóbbi időszak már azzal is tetézte a helyzetet, hogy az Egyesült Államok gazdaságával kapcsolatban kamatcsökkentési várakozások is megjelentek, amelyek a jövő év elejére, később már az idei év végére nagy valószínűségű kamatcsökkentést jeleztek előre. Ilyen irányú vélekedés az EKB-val kapcsolatosan is elhangzott. A Fed azt is bejelentette, hogy a mérlegében felhalmozódott állampapírok mennyiségét havi 30 milliárd dollár helyett májustól csak 15 milliárd dollárral építi le, és szeptember végén le is állítja a folyamatot. A másik oldalon az devizaövezet központi bankja is csökkentette az idei és a következő esztendőre vonatkozó várakozásait is mind a gazdasági növekedésre, mind az inflációra vonatkozóan, ezenkívül szeptemberben újra elindítja TLTRO nevű likviditásbővítő programját. Mario Draghi azt is megjegyezte, hogy az EKB monetáris politikája most a sötétben való tapogatózáshoz hasonlít, ahol a megjelenő gazdasági adatok jelképezik az időnként fel-felkapcsolt lámpákat. A múlt héten megjelent katasztrofális német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexek hatására a német tízéves állapapírok hozamai is negatív tartományba kerültek.

Azután, hogy az euró-dollár páros jegyzése lényegében az 1,13–1,15 közötti sávban mozgott a múlt év végén és az idei első hónapokban – valamint az egyre kaotikusabb, de ezzel együtt a megállapodás nélküli Brexit irányába mutató események hatására – a jegyzés lefelé kilépett az említett sávból, és 1,12–1,13 között mozgott, inkább a sáv alsó szélét véve célba. A kínai gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak szintén a kockázatkerülő befektetői hangulatot fokozták. A növekedési aggodalmak ellenére az amerikai dollár valamennyi fő devizával szemben erősödni tudott. Ennek egyrészt az az oka, hogy az első számú menekülődeviza már egyedüliként értelmezhető kamatot is fizet, ha a meglévő dollárt amerikai állampapírba fektetik, másrészt mert így a legkisebb rossz elve érvényesül. A gazdasági növekedés lassulása legkevésbé az Egyesült Államokat sújtja. A sok mosatlan szennyes között tehát a dollár a legkevésbé koszos. Nincs igazán alternatívája.

A helyzet szerdán árnyalatnyit módosult azzal, hogy a kedvezőbb német szolgáltató szektori BMI és a hangulatot általában javító kínai adatok hatására a német kötvényhozamok ismét pluszba fordultak, így mentve meg az euró jegyzését attól, hogy mélyen az 1,12 alatti szintekre süllyedjen. A devizapár technikai képe kettős. A heti bázisú grafikon tartalmaz egy fej és vállak alakzatot, melynek célára 1,05–1,04 közelébe mutat, valamint egy úgynevezett csökkenő ék is berajzolható, amely az 1,20 közelébe emelkedés lehetőségét rejti magában. A vízválasztó az 1,1185 közelében lévő ellenállás átlépése lehet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.