Pénz- és tőkepiac

Egyszeri visszaesésre számít az amerikai elemzők többsége

Nagyon gyenge első negyedév, de az év hátralévő része rendben lesz – így foglalja össze az elemzők nagy része az amerikai gyorsjelentési szezon kezdetét.

A tőzsdei vállalatok profitja éves alapon átlagosan 3,9 százalékkal eshetett vissza a Factsetnek a most induló első negyedéves amerikai gyorsjelentési szezonra kiszámított konszenzusa szerint. Az év során az elemzők folyamatosan csökkentették előrejelzéseiket, január óta 7,2 százalékot csökkent a várható átlagos egy részvényre jutó nyereségvárakozás (EPS), amely az elmúlt negyven év átlagos ilyen típusú mozgásának a kétszerese. Ehhez képest az S&P 500 index idén 15, a Nasdaq csaknem 20 százalékos ralin van túl. A piac már arra számít, hogy a mostani rossz híreket tavaly télen már beárazták, és a negyedik negyedév végéig visszatérhetünk a két számjegyű profitnövekedési ütemhez. Cliff Corso, az Insight North America vezérigazgatója a CNN-nek úgy nyilatkozott: „Hacsak nem jönnek még a vártnál is gyengébb eredmények, a piac csak a jövőbe tekintő várakozásokra, az előrejelzésekre figyel majd.”

A gyenge eredmények fő okai közül az egyik az erős bázisév, hiszen Donald Trump 2017 decemberében írta alá az adóreformról szóló törvényt. Ez például a JPMorgan számára a tavalyi évben 3,7 milliárd dolláros profitnövekedést eredményezett (ez nettó bevételének több mint 10 százaléka). De a felülmúlhatatlan tavalyi első negyedév mellett a gyenge globális gazdasági környezet, az erős dollár és a kereskedelmi háborús aggodalmak is táplálták a pesszimizmust, jóllehet a piac bizakodó az említett problémák megoldhatóságával kapcsolatban.

Szektorszinten kivétel nélkül lassulásra számít a Factset konszenzusa, az EPS elemzői várakozások csökkenése az energia (mínusz 34 százalék), a nyersanyag (mínusz 16,3 százalék) és az információtechnológia (mínusz 8,3 százalék) területén jelentkezett az elmúlt három hónapban a leghangsúlyosabban. Még a csökkenő konszenzusos várakozások mellett is vannak azonban olyan területek, ahol pozitív lehet az éves alapon mért nyereségnövekedés. E listát 4,6 százalékos várható nyereségnövekedésével a közműszektor vezeti, de a szektor összetevői közül többen két számjegyű ugrásra is képesek lehettek: így a gázszolgáltatók nyeresége 12, az egészségügyieké 15, a független és a megújuló forrást használó energiatermelőké 12 százalékot is emelkedhetett.

A 10,5 százalékos nyereség-visszaeséssel szembesülő IT-szektornál a Factset külön foglalkozik az Apple és a Micron Technology eredményeivel, amelyek várhatóan vezetik majd a veszteséglistát. Az átlagos EPS-előrejelzés az

Apple esetében 2,39 dollár részvényenként, szemben az egy évvel ezelőtti 2,73 dollárral, a Micron 1,71 dolláros EPS-ről számolhat be a tavalyi 2,82 dollár után. Ha a két vállalatot kivennénk, a szektor teljesítménye mínusz 6 százalékra javulna a mínusz 10,5 százalékról.

A Delta Air Lines szerdai jelentése ehhez képest pozitív képet sugallhat, mivel az üzemanyagköltségek a vártnál kisebb mértékben emelkedtek. A Delta azért is került a befektetők figyelmének központjába, mivel nem rendelkezik a közelmúltban kétszer is szerencsétlenül járt Boeing 737 MAX típusú utasszállítóval. A pénzügyi szektorból a hét végén jelentőkkel (Blackrock, JPMorgan és a Wells Fargo) kapcsolatban az a fő kérdés, hogy az alacsony kamatkörnyezet milyen mértékben ronthatta most az eredményességüket. A várható megrázkódtatások ellenére a piac egészében véve optimista: a Factset konszenzusa szerint az S&P 500 7,5 százalékkal emelkedhet a következő 12 hónapban, és a most nyomás alatt álló energia- és egészségügyi szektor is ralizhat 13,5, illetve 11,7 százalékot.

légitársaságok Delta Airlines BlackRock Wells Fargo USA gyorsjelentési szezon pénzügyi szektor JPMorgan
Ezek is érdekelhetik