BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még egy évvel megtoldották a POS-programot

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Szemmel láthatóan nem érte el az eredetileg kitűzött célt a kormány bankkártyás fizetést támogató programja, ezért a Pénzügyminisztérium a határidő meghosszabbítására kényszerült. Nem ez az első prolongálás. Az eredeti tervek szerint az első 30 200, kereskedelmi elfogadóhelyeken üzemelő bankkártya-elfogadó (POS) készüléket 2017. december 31-ig kellett kihelyeznie a projektre jelentkező hét szolgáltatónak. A program második körének – újabb 30 ezer POS kihelyezése – meghirdetésekor a szabályozó már az első körös terminálok telepítésére is új, 2019. március 31-i határidőt szabott. A hét végén megjelent pénzügyminisztériumi rendelet, azonban a határidőt – immár új terminálok elhelyezésének meghirdetése nélkül – még tovább, 2020. június 30-ig tolta ki.

A csúszás persze látható volt. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2016. december végéhez képest a bekötött POS-készülékek száma 34 484-nel nőtt csak, azaz a pályázati pénzzel támogatott készülékek 57 százalékát sikerült kereskedőkhöz kihelyezni. (A számítás több szempontból pontatlan lehet, mivel az MNB nem különbözteti meg a támogatott és a nem támogatott POS-készülékeket, vagyis a bővülés egy része organikus is lehet. Ráadásul a második körös pályázatról a PM nem közölt részleteket – a Világgazdaság korábbi gyűjtése szerint a szolgáltatók 26 ezer készülékre biztosan leszerződtek.) A leszerződött készülékek csaknem kétharmadának, 35 ezer készüléknek a kihelyezését az OFSZ Országos Fizetési Szolgáltató Zrt.-hez köthető két társaság, a P.O.I. Partner Kft. és az ICT Partner Kft. vállalta. A kereskedők tavaly

augusztusban 26 200 támogatott terminál üzembe helyezéséről számoltak be lapunknak, ám a számok már akkor sem stimmeltek. Ráadásul a jegybank adatai szerint a tavalyi év második felében a bekötött kereskedők száma 840-nel, az üzemelő POS-készülékek száma 1740-nel csökkent. Két év alatt a jegybanki statisztikák szerint 30 986 hellyel bővült az elfogadói hálózat, tavaly év végén 116 301 kereskedőnél lehetett bankkártyával fizetni – a támogatás feltétele, hogy csak olyan kereskedőhelyre lehet támogatott POS-készüléket kihelyezni, ahol eddig nem volt bankkártya-elfogadás.

A támogatás készülékenként 80 ezer forint. A most módosított szabályozás szerint a szerződő szolgáltatóknak a két támogatási körben kapott összegekkel elegendő lesz 2022. szeptember végéig elszámolniuk. Ez annak fényében érthető, hogy a terminált a szolgáltatónak 24 hónapig üzemeltetnie kell a támogatás fejében. Az már bizonyos, hogy a felszámolt NHB Bank nem fog tudni elszámolni a neki juttatott 240 millió forinttal – noha a bank piaci hírek szerint lényegében egyetlen darab POS-t sem helyezett ki.

A szakértők szerint a POS-támogatási program így is stimulust adott a piacnak. Ám a vállalási időszakban sokan egy túl merész üzleti tervet próbáltak megvalósítani, amelyet az egyébként dinamikusan növekvő hazai bankkártyapiac sem tudott reálissá tenni.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.