Pénz- és tőkepiac

Felbolydult az élelmiszerpiac a kínai események miatt

Ritkán kerül a tőzsdei hírek közül címlapra az árutőzsde élelmiszer-szekciója, mivel az itt zajló kereskedés általában a termelők és feldolgozók számára tartogat érdekességeket, az aktuális és a várható időjárással, a változó tenyésztési feltételekkel együtt hullámzó árfolyamokat pedig nehéz követni. Az elmúlt hetekben azonban a Kínában pusztító afrikai sertéspestis olyan méreteket öltött, hogy már a világszintű árfolyamokra is hatással van. A Bloombergnek nyilatkozó Arlan Suderman, az INTL FCStone szakértője, aki negyven éve elemzi az árupiacokat, még nem látott ilyen erejű járványt, amely a hivatalos jelentéseknél drámaibb következményekkel járhat. Suderman szerint a helyzet romolhat, és jelentős világpiaci hatásokra számít a húsfélék és a sertések takarmányozására szolgáló termékek, főképp a szója esetében. A helyettesítő áruk piaca, például a baromfihúsé pedig meredek emelkedést mutat.

Tavaly a világon minden második házisertést Kínában nevelték fel, az augusztusban kitört járvány mostanra az ázsiai ország minden tartományát és a környező országokat is elérte. A keresleti piac egyre erőteljesebb, a világkereskedelemben 8 millió tonna sertéshús forog, Kínában mostanáig 16 millió tonnáról kellett lemondani. A Rabobank számításai szerint az Amerikai Egyesült Államok sertésállományának a háromszorosát, 200 millió állatot kell majd levágni a betegség miatt, a kiesést pedig a globális kínálat nem tudja pótolni. Suderman helyi tapasztalatai szerint legalább 300 millió állatról van szó, mert a termelők pánikszerű intézkedései nem szerepelnek a hivatalos statisztikákban.

A sertéshiány arra ösztönzi Kínát, hogy más országokból, például az Egyesült Államokból importáljon. Kína a 70 százalékos vám ellenére az amerikai sertéshús legnagyobb importőre, a teljes importmennyiség felét amerikai forrásból szerzi be. Donald Trump Twitter-bejegyzése, amelyben a kínai termékekre kivetett amerikai vámok megemelésével fenyegetőzött, tovább növelte a nyomást a gabonapiacokon. A szójaolaj és szójabab árfolyama már a hétfő reggeli kereskedésben 2 százalék feletti mínuszt mutatott. A kukoricára szóló júliusi jegyzések 15 centet, a szójára kiírtak 20 centet estek. Az amerikai tárgyalódelegáció igyekszik menteni a menthetőt, Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója szerint az elnök szándéka a kínai tárgyalófél ösztönzése, nem szánta fenyegetésnek a közlését.

Ennek ellenére erősödik a bizonytalanság, a kereskedelmi háborús aggodalmak pedig más árupiaci termékek esetében is direkt hatással vannak a jegyzésre. A réz árfolyamát például kiemelten figyelik a befektetők, a kockázatvállalási kedv új mérőszámaként is említik egyre több elemzésben. Kurzusa az utóbbi időszakban a megszokottól eltérően szoros korrelációt mutat több élelmiszeripari termékével.

Készül a válságra a Tyson Foods

A Tyson Foodsot egyelőre nem érinti a kínai sertéspestis miatti alapanyagár-robbanás, de a cégvezetés javában készül a drasztikusan növekedő húskereslet kielégítésére. A piacvezető amerikai húsipari cég kínálatában nagyobb súlya lesz a csirkének és a marhának mint helyettesítő terméknek. A járvány hatását nem tudják modellezni, ezért nem is változtattak a tervszámaikon: a szeptemberrel záruló üzleti évben 5,75–6,10 dolláros EPS-t várnak, és a feldolgozott termékek drágulását valószínűsítik. A márciussal zárult negyedévben a Tyson Foods bevétele éves összevetésben 7 százalékkal 10,44 milliárd dollárra, nyeresége 35 százalékkal 426 millióra nőtt. | K. B.

 

árupiac
Ezek is érdekelhetik