A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezetősége fontos küldetésének tartja, hogy fejlessze a tőzsdét és erősítse a gazdaságot, ennek megfelelően a pesti börze ötéves stratégiájában szerepel a helyi ökoszisztéma kiépítésének támogatása, az új szolgáltatások bevezetése, valamint a kis- és középvállalkozások (kkv) tőkepiaci szolgáltatásokhoz való hozzáférésének elősegítése – hangsúlyozta Körmöczi Dániel értékesítési és marketingigazgató a Világgazdaság Tőzsdekonferencia 2019 című rendezvényén. Hozzátette, a támogatott cégek a Standard és a Prémium Kategóriába is bekerülhetnek. A kibocsátásokról elmondta, hogy két új Xtend piaci bevezetés is történt már a Megakrán Nyrt. és a Kajahu csatlakozásával, míg tavaly három átsorolás is volt a Standardból a Prémium Kategóriába.
Az ELITE programról elmondta, hogy kezdeményezésük az erős növekedési potenciállal rendelkező cégeket támogatja: 2018-ban nyolc magyar céget sikerült bevonniuk, így összesen 17-en élvezhették a programmal járó előnyöket. Közülük tíz vállalat aktívan tervez a tőkepiacokkal. Körmöczi hozzátette, 2019-ben hét új cég csatlakozott, így összességében 24 résztvevője van már a programnak.
A magyar tőzsdén – hasonlóan a korábbi évekhez – az azonnali piaci forgalom legnagyobb részét tavaly is a részvénykereskedés adta. Hozzátette, hogy a BÉT esetében még mindig a külföldi befektetők dominálnak mind a kereskedési forgalomban, mind pedig a részvények piacán. A 2018-as évről elmondta, további ötven növekvő potenciállal rendelkező vállalattal történt kapcsolatfelvétel a BÉT50 projekt keretében. Körmöczi szerint az eddig megjelent három BÉT50-kiadványban szereplő, 150 jól teljesítő magyar vállalkozás sikere azt mutatja, hogy egyre több az olyan hazai cég, amely szintet lépve már alkalmas akár a tőzsdén való megjelenésre is.
Mátrai Károly, a Keler KSZF Zrt. vezérigazgatója a tőzsdekonferencián emlékeztetett arra, hogy a Keler csoport 25 éve van jelen a magyar tőkepiacon, viszonylag kis cégként meglehetősen sokféle üzlet elszámolását végzi: a paletta az egyszerű részvényterméktől egészen a strukturált termékekig húzódik. Cége 2010-ben nyitott a villamosenergia- és a földgázpiac felé, akkor jött létre Magyarországon az első gázkereskedelemmel foglalkozó platform, és akkortájt indult el a villamosenergia-tőzsde. A négy magyar gázkereskedelmi platformmal, a kiegyensúlyozó piaccal, a kereskedési platformmal, a Ceegex Közép-európai Gáztőzsdével, valamint a Hudex derivatív gázkereskedelmi platformmal állnak szerződésben. A Keler 2010 óta partnere a német klíringháznak is, ahol különböző villamosenergia-, földgáz- és szén-dioxid-klíringszolgáltatásokat nyújtanak, így a cég már magyar, cseh, osztrák, francia, szerb és ír tőzsdei tranzakciókat is kiszolgál.
A vezérigazgató elmondta: a cégcsoport aktívan részt vesz a hazai tőkepiac működésében és támogatja a fejlődését, valamint az új szolgáltatások bevezetését, 2017-ben a BÉT Xtendben, a kis- és középvállalkozások tőzsdére lépésének segítésében is részt vett, idén nyártól pedig a BÉT új MTF platformjának elindításában is segíteni fog. Márciusban a cég klíringszolgáltatási szerződést írt alá a kazah értéktőzsdével (AIX). A partnerség keretében a kazah értékpapírokat az európai szabályok szerint a Keler KSZF számolja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.