BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kamatdöntés: nem biztos a változtatás

Az infláció mértéke indokolttá tenné, hogy kedden tovább szigorítson monetáris politikáján a Magyar Nemzeti Bank, de mivel a külső környezet a hazai folyamatok ellen dolgozik, az elemzők véleménye megoszlik arról, lép-e a jegybank.

Annak ellenére, hogy a maginfláció májusban elérte a jegybanki sáv tetejét, a 4 százalékot, nem számítunk nagy változásra a monetáris politikában – mondta a Világgazdaság kérdésére Szendrei Vanda, az Oxford Economics elemzője. Ennek az az oka, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) konzisztensen azt képviselte, hogy ideiglenesen emelkedésre számít, azonban az év második felében 3 százalék közelébe süllyedhet az infláció. Mivel az indirekt adóktól szűrt maginfláció csupán 3,7 százalékig gyorsult, ez egyelőre védhető álláspont.

Fotó: Vémi Zoltán / VG

Ráadásul májusi gyengülése után a forint stabilizálódott, így ebből az irányból sem jelentkezik inflációs nyomás. Az Oxford Economics szakértője szerint az eurózóna drágulási üteme alacsony, ami gyenge hangulatindexekkel párosul, ezért a külső árnyomás is elenyésző lehet az év második felében.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint rövid távon átmenetileg magas lehet az infláció, azonban középtávon a 3 százalékos jegybanki cél közelébe eshet. Frissített prognózisában az MNB az év végi inflációt felfelé módosíthatja, de a 2020-as előrejelzés nem változik érdemben. A K&H elemzője aláhúzta: a mostani kilátások alapján 3,5 százalékos éves átlagos infláció várható 2019-ben.

 

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.