A magyar inflációs adatok, amelyeket csütörtökön tesznek közzé, várhatóan az árnyomás szinten maradásáról fognak árulkodni, de az üzemanyagok és az élelmiszerek inflációja is okozhat negatív meglepetést – véli Módos Dániel, az OTP elemzője. Előrejelzése szerint szeptember–októbertől akár újra 3 százalék alatti inflációs adatokat láthatunk, ami az év végére 3 százalék körül alakulhat. 2020-ban az alacsonyabb élelmiszerárak okozta bázishatás következtében az éves átlagos infláció 2,5 százalék körül alakulhat.
Az OTP elemzőinek véleménye szerint a mérséklődő inflációs nyomás, a romló nemzetközi környezet és a nagy jegybankok monetáris lazítása miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nincs lépéskényszerben. Ezt erősíti az is, hogy a gazdaságpolitika más fontosabb szereplői is olyan lépéseket tettek, amelyek részben leveszik az MNB válláról a terhet. A költségvetés 2020-ra alacsonyabb hiányt tervez, míg az Államadósság Kezelő Központ a MÁP plusz bevezetésével növeli a megtakarítást, és csökkentheti a befektetési célú ingatlanvásárlásokat. Ezek együttesen csökkentik annak az esélyét, hogy a gazdaság túlfűtötté válik, így az MNB-re is kevesebb feladat hárul. Emiatt nem valószínű, hogy szeptemberben a magyar jegybank akár csak jelképes szigorító intézkedést vezet be.
A héten ismét az ázsiai hírek kerülhetnek a középpontba. Múlt pénteken Japán eltávolította Dél-Koreát különleges kereskedelmi státuszú partnereinek listájáról. Sok elemző szerint a most fellángolt vitában csak ürügy az aktuálpolitika, a konfliktus a második világháborútól eredeztethető. Dél-Korea várhatóan nem habozik majd a válaszlépéssel, akár már a hét elején eltávolíthatja Japánt a fehér listáról, hacsak közvetítők segítségével nem sikerül tompítani a konfliktust.
A héten öt ázsiai jegybank is tart monetáris tanácsi ülést. Korábbi kamatcsökkentései után nagy meglepetés lenne az ausztrál és az indiai jegybank további lazító lépése. Nem ez a helyzet azonban Új-Zélandon és a Fülöp-szigeteken, mindkét országban 25 bázispontos kamatcsökkentésre számít az elemzői konszenzus, hozzájuk pedig kisebb eséllyel, de Thaiföld is csatlakozhat. Talán távolinak tűnnek ezek az országok ahhoz, hogy lépéseik az európai piacokra hassanak, de a Federal Reserve 25 bázispontos mérséklése után úgy látszik, csökkenhet az egész ázsiai térség reálkamatszintje, ez pedig, még ha közvetetten is, kihat az európai perifériakötvényekre és a feltörekvő piaci devizákra.
Az ázsiai események közül érdemes még kiemelni a kínai kereskedelmi adatokat, amelyek az elmúlt hónapokban a várakozások ellenére sem mutatták a kereskedelmi háború közvetlen negatív hatásait. Sőt, Kína továbbra is vezet Ázsiában az exportteljesítményével, amely igen enyhe emelkedést mutatott, miközben a régió többi országában jelentős visszaesést szenvedett el az export. Az ING elemzői szerint itt is érdemes a kisebb országokra figyelni. Amennyiben Tajvan elektronikai exportja ismét fellendül, ez korai indikátora lehet egy szektorszintű felívelésnek. Ugyanezért érdemes figyelni a koreai és szingapúri elektronikus termékek exportadatait is.
Az Egyesült Államokban a munkaerőpiac áll majd a figyelem középpontjában. A tartósan munkanélküliek segélykérelmeinek száma április óta lassú emelkedést mutat. Az OTP elemzői szerint bár a munkaerőpiaci kondíciók továbbra is feszesek, hiszen a munkanélküliségi ráta 4 százalék alatti, a bérnövekedés pedig több mint egy éve 3 százalék feletti, azonban a foglalkoztatottság növekedésének lassulása mellett a tartósan munkanélküliek segélykérelmeinek gyarapodása az, ami visszatükrözi az amerikai gazdaság további lassulását. Az indikátor azért fontos, mert ha hónapokon keresztül emelkedik, akkor a recesszió növekedését jelzi. Összességében tehát elmondható, hogy a tartósan munkanélküliek segélykérelmeinek száma lehet az egyik olyan adat, amelyet a Fed kiemelten figyel a jövőben is – összegezte az amerikai munkaerőpiaci helyzetet Módos Dániel. A munkaerőpiaci adat mellett a ma megjelenő ISM nem feldolgozóipari bizalmi menedzserindex fogadtatása lehet érdekes. A jókora visszaesést mutató index a korábbi hónapokban erős érvük volt azoknak, akik radikális kamatcsökkentésre számítottak az Egyesült Államokban.
Bár még tart az amerikai gyorsjelentési szezon, a legtöbb piacvezető vállalat már közzétette friss számait. Azonban a hétre maradt még néhány nagyágyú: kedden jelent a Disney, szerdán a CVS Health és a Lyft, csütörtökön pedig az Uber. Európában még teljes erővel tombol a szezon, többek között érkezik a Continental, a Commerzbank, az E.ON, a ProSieben, a Deutsche Telekom és az UniCredit jelentése, és a héten jelent a Richter, a Magyar Telekom és az OTP is.
Pénteken a szokásos negyedéves brit GDP-adat sokkolhatja a kereskedőket, ha negyedéves alapon negatív számot tartalmazna, szemben a zéró növekedést előrejelző konszenzussal. Az első negyedévben, az első Brexit-határidő közeledtével, kifejezetten a raktárkészletek feltöltése és megrendelése volt a jellemző. Hasonló vásárlási rohamra csak október előtt számíthatunk, ezért vizionál sok elemző GDP-visszaesést Nagy-Britanniában a második negyedévben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.