Pénz- és tőkepiac

Rámozdultak a befektetők az Elmű- és ÉMÁSZ-sztorira

A két magyar villamosáram-kereskedő részvényesei 15 napon belül ismerhetik meg az E.ON vételi ajánlatát, de a német cégnek nem kell túl mélyen a zsebébe nyúlnia.

Az E.ON vagy valamely kapcsolt vállalkozása tizenöt napon belül nyilvá­nos vételi ajánlatot tesz a birtokában nem

lévő Elmű- és ÉMÁSZ-részvényekre – jelentette be a társaság. Az ajánlattételre a német cég a tőkepiacról szóló törvény (Tpt.) 68. paragrafusa alapján köteles, miután a társaságokban közvetett többségi befolyást szerzett.

Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. tőkepiaci elemzője a bejelentéssel kapcsolatban a Világgazdaságnak elmondta,

hogy a vételi ajánlatoknak a Tpt. rendelkezései közül az eset­re érvényes, hármas kritériumnak kell megfelelniük. Az ajánlattételi ár nem lehet alacsonyabb a 180 napos forgalommal súlyozott átlagárnál, a 360 napos forgalommal súlyozott átlagárnál, illetve az egy részvényre jutó saját tőke értékénél – ezek közül is a legmagasabb értéknél. Mindkét részvénynél pillanatnyilag az egy részvényre jutó saját tőke a legmagasabb, a 2018. év végi adatok alapján az Elmű esetében ez 28 707 forint, míg az ÉMÁSZ-nál 26 856 forint – fűzte hozzá.

Az ajánlattételre 15 nap áll rendelkezésre, ezért az átlagárak még változhatnak, de az árfolyamok jelentős mértékű emelkedése esetén sem várható, hogy azok az egy részvényre jutó saját tőke értéke fölé emelkedjenek. Varga Zoltán szerint minden bizonnyal az említett összegek lehetnek a minimumárak az ajánlat során.

A rendkívüli tájékoztatást követően az ÉMÁSZ kurzusa pénteken a megszokottnál jóval nagyobb forgalom mellett több mint 5 százalékkal 27 800 forintig, az Elműé pedig majd 6 százalékkal

32 000 forint fölé emelkedett. A nyilvános vételi ajánlat a Magyar Nemzeti Bank mint felügyeleti szerv jóváhagyásával válik hatályossá, továbbá mind az Elmű, mind az ÉMÁSZ igazgatóságának véleményeznie kell.

Az E.ON számára az Európai Bizottság múlt csütörtökön csak feltételesen hagyta jóvá, hogy a két magyar cég többségi tulajdonosában, a szintén német Innogyban 77 százalékos részesedést szerezzen. Mivel a gigatranzakció versenyjogi aggályokat vetett fel, a jóváhagyás érdekében az E.ON vállalta, hogy a szabályozatlan magyarországi piaci szegmensben leválasztja kiskereskedelmi villamosenergia-üzletágát.

A feltétel indoka, hogy ellenkező esetben a hazai kiskereskedelmi versenypiacon két szereplőre (E.ON, MVM csoport) szűkülne a szolgáltatást nyújtók száma, ami áremelkedéshez vezethetne. Szakértők szerint a villamosenergia-kiskereskedelemben az árszabályozás alá eső, főként lakossági (úgynevezett egyetemes) szolgáltatással szemben éppen a piaci szegmens szállítja a nagyobb nyereséget és rendelkezik nagyobb növekedési potenciállal. A magyar üzletág mellett cseh és német divízióknak is menniük kell.

Németországban jól jártak az RWE részvényesei

A német RWE árfolyama pénteken 2,5 százalékkal emelkedett, miután csütörtökön az energiakonszern eladta az Innogy 77 százalékát az E.ON-nak. A hét folyamán, a pénteki zárásig, az RWE részvényei összesen 7 százalékkal erősödtek. Az E.ON és az Innogy árfolyama a hét utolsó napján stagnáláshoz közeli csökkenést produkált. | vg

 

Ezek is érdekelhetik