Pénz- és tőkepiac

Pluszban zártak az európai börzék

Emelkedéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék a BUX-hoz hasonlóan.

Madrid kivételével emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

A befektetők abban reménykednek, hogy a brit parlament elfogadja a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodást. A hangulatot javították a kedvező vállalati beszámolók, valamint az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos pozitív nyilatkozatok is.

  • A londoni FTSE-100 mutató 0,73 százalékos,
  • a frankfurti DAX-index 0,09 százalékos,
  • a párizsi CAC-40 index pedig 0,17 százalékos pluszban zárt.
  • Milánóban 0,11 százalékkal nőtt, Madridban viszont 0,29 százalékkal esett az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,09 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,24 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,12 százalékkal emelkedett.

    A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 611,37 pontos, 1,48 százalékos emelkedéssel , 41 845,95 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 14,8 milliárd forint volt, valamennyi vezető erősödött az előző napi záráshoz képest.

    A brit parlament alsóházában megkezdődött a vita, miután a kormány beterjesztette a Brexit-megállapodás ratifikálásának 115 oldalas tervezetét a rendkívül feszes elfogadási menetrenddel együtt. Ennek alapján a tervezet alsóházi elbírálása akár csütörtökre befejeződhet, és a törvényjavaslat a felső kamara, a Lordok Háza elé kerülhet. Ha az alsóház elveti a menetrendet a kedd esti szavazáson, a kormány a Brexit-megállapodás törvénybe iktatásának egész tervezetét visszavonja, és elkezdi az előrehozott választások előkészítését.

    Bizakodó volt a nyilatkozatok hangneme a kínai-amerikai kereskedelmi tárgyalásokat illetően. Le Jü-cseng kínai külügyminiszter-helyettes kedden előrelépést emlegetett, Donald Trump amerikai elnök pedig hétfőn derűlátóan beszélt a megállapodásról. Larry Kudlow, az elnök gazdasági főtanácsadója megerősítette, hogy visszavonhatják a decemberre tervezett vámemeléseket, ha a tárgyalások jól alakulnak.

    New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,21 százalékos, az S&P 500-as index pedig 0,16 százalékos pluszban, míg a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,13 százalékos mínuszban állt az európai tőzsdezárás idején.

    A globális szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul.

    A legközelebbi, decemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,73 százalékos pluszban, 59,98 dolláron, a WTI pedig 2,02 százalékos nyereségben, 54,59 dolláron forgott.

    A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 0,07 százalékkal, 1487,05 dollárra süllyedt. Egy euróért 1,1144 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,04 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.

    dollár tőzsde BUX DAX 30 euró
    Kapcsolódó cikkek