Pénz- és tőkepiac

Van védőháló a negatív kamatra

A hazai szabályozás tiltja a lakossági betéti kamatok negatív előjelét. A vállalatokra ugyan kiszabhatnák a hitelintézetek a sarcot, de ezzel a lehetőséggel nem élnek. A nullás kamat alkalmazása a jellemző.

A lakossági bankbetétek kamatai Magyarországon nem csökkenhetnek a negatív tartományba a polgári törvénykönyv (Ptk.) értelmében. Ennek azért van aktualitása, mert egy hete a Financial Times számolt be arról, hogy az UniCredit Olaszországban a százezer eurót nagyobb mértékben meghaladó lakossági betéteire számít fel negatív kamatot, vagyis a bankban tartott pénz nemhogy nem növekszik, hanem csökken. Mivel Magyarországon a monetáris politika érezhetően szigorúbb az eurózónáénál, ezért nincs szükség a negatív betéti kamatok alkalmazására, ráadásul szabályok is tiltják a természetes személyek betéteinél a negatív kamat kiszabását. A Ptk. kimondja, hogy a bank köteles a betétes által felajánlott pénzösszeget elfogadni, ugyanakkora pénzösszeget későbbi időpontban visszafizetni, valamint utána kamatot adni.

A nem természetes személlyel – a gyakorlatban a cégek, alapítványok – kötött betétszerződésben nullaszázalékos vagy negatív előjelű kamat is kiköthető, ebben az esetben a visszafizetendő pénzösszeg a negatív előjelű kamatlábnak megfelelő mértékben csökken – derül ki a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény 280. paragrafusából. Vagyis céges számlákon a banknak megvan a lehetősége a negatív kamat alkalmazására. Ez különösen a most tapasztalható laza monetáris politika idején lényeges, hiszen az egynapos jegybanki ráta negatív, ezért a folyószámlapénz egy része után veszteséget kellene elkönyvelniük, ha ezt nem háríthatnák tovább a céges ügyfeleikre. Azt hozzá kell tenni, hogy ennél jobban járhatnak a bankok, ha egynapos bankközi hitelként helyezik ki a folyószámlapénzeket, itt ugyanis az elmúlt egy héten 5-7 bázispontos évesített kamatot lehetett keresni, ami legalább 10 bázisponttal kedvezőbb a jegybanki kamatnál. Ennek köszönhető, hogy az áthárítás nem vagy csak kivételes esetekben következik be.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a nem pénzügyi vállalatok folyószámlapénze nullaszázalékos kamatozású volt 2019 augusztusában, és az idei első nyolc hónapban 0–0,02 százalék között mozgott a kamat. Vagyis általánosságban a nullás kamat alkalmazása a jellemző a vállalati számláknál. A lakossági látra szóló kamatok ennél egy hajszállal kedvezőbbek voltak, idén 0,03–0,04 százalékot fizettek a betétekre a hitelintézetek. A gyakorlatban viszont a folyószámláknál ez annyira minimális kamat, hogy csak azok kapják meg, akik kivételesen sok pénzt tartanak a számlájukon, ráadásul az miatt ez negatív reálkamat.

LAKOSSÁG negatív kamat MNB vállalatok
Ezek is érdekelhetik