Pénz- és tőkepiac

Debütál Japánban a Richter új terméke

A csontritkulás kezelésére alkalmas Terrosa az árbevételt várhatóan nem növeli jelentősen, a gyors piacszerzés viszont presztízsértékű lehet a hazai gyártónak.

A Richter licencpartnere, a Mochida Pharmaceutical be­vezette a japán piacra a magyar gyógyszergyártó bio­szimiláris teriparatide készítményét. A csont­­ritkulás kezelésére szolgáló hor­­monpótló gyógyszer szeptemberben kapta meg a forgalmazási engedélyt az ázsiai országban, Euró­pában pedig már közvetlenül az originális termék, az amerikai Eli Lilly által kifejlesztett Forsteo szabadalmi védettségének megszűnését követően megjelent az eredetihez rendkívül hasonló, Terrosa nevű termékével.

Japánban a Mochida forgalmazhatja a főként a magas csonttörési kockázatnak kitett férfiak és a posztmenopauzás nőknél kialakult oszteoporózis kezelésére alkalmas szert. Mérföldkő-kifizetés nem kapcsolódik a japán értékesítéshez, a royalty pedig 2020 első negyedévében érkezhet a Richter számlájára.

A japán piac mérete és a Terrosától várt eredmények alapján Miró József, az Erste befektetési Zrt. vezető elemzője a csúcson éves szinten mintegy 1,7 millió euró­ra becsüli az új piacon elérhető royaltyt. A durván félmilliárd forintnak megfelelő összeg a magyar gyógyszercég éves árbevételének 1 százalékát sem éri el, és a készítmény értékesítési potenciálja is limitált. Az üzlet ezért pénzügyileg nem tűnik túl jelentősnek az Erste elemzője szerint. A hír inkább amiatt jelentős, hogy a Richter rövid időn belül Európában és Japánban is meg tudott jelenni az első bioszimiláris termékével. Beke Zsuzsa, a Richter PR- és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója a Világgazdaságnak korábban úgy nyilatkozott, hogy a csontritkulás kezelésére használt Terrosa éves értékesítése 2023-ban érhet a csúcsra évi 25 millió euróval.

A Terrosa erősen startolt Európában, a készítményből szeptember végéig – bő egy hónap alatt – 4,8 millió euró árbevétele származott a hazai gyártónak. Miró József szerint ugyanakkor nem érdemes messzemenő következtetést levonni az első hónap számaiból, a gyógyszertárak készletfelhalmozása mellett azzal is magyarázható a magas forgalom, hogy jellemzően egy új gyógyszert a bevezetésekor magasabb áron lehet eladni, majd a versenytársak megjelenésével csökken az ár is.

Az európai piacon a Richter mellett a Stada is értékesítheti a teriparatide-et, a Movymia nevű készítmény eladási számai viszont még nem ismertek, mivel a német gyártó nem tette közzé harmadik negyedéves jelentését, ugyanakkor nagy tervei vannak kontinensünkön az izlandi Alvotechkel a hónap elején megkötött stratégiai partneri szerződés alapján. A két szereplő hét olyan – a többi között rákos, autoimmun- és gyulladásos betegségek kezelésére szolgáló –bioszimiláris termékkel készül piacra lépni, amelyek originálistermék-piaca világviszonylatban 50 milliárd eurós.

Az oszteoporózis kezelésére alkalmas gyógyászati készítmények piaca is dinamikus növekedés előtt áll, az idei évre becsült 8 milliárd dollárról 2027-re 11,2 milliárd dollárra emelkedhet a globális értékesítés a Global Data iparági prognózisa szerint. Különösen a Richteréhez hasonló bioszimiláris gyógyszerek súlya bővülhet nagymértékben, az idén nyártól elérhető Forsteo-másolatok a teljes szegmens forgalmának harmadát hasíthatják ki maguknak 2027-ben. Az originális terméket forgalmazó Eli Lilly idén kilenc hónap alatt 1,045 milliárd dollár árbevételre tett szert a Forsteóból.

csontritkulás Miró József Japán bioszimiláris készítmény Forsteo Terrosa Richter
Ezek is érdekelhetik