Pénz- és tőkepiac

Százezermilliárd forint fölé emelkedett az átutalások értéke

Az elektronikus fizetés előretörése nemcsak a bankkártyáknál, de a banki átutalások bővülésénél is szembeötlő. A hitelboomot visszajelzi az is, hogy a bankokon belüli belső átvezetések darabszáma egy év alatt csaknem 20 százalékkal nőtt.

Valóban előretör az elektronikus fizetés, s ez nem csak a bankkártyás fizetéseken követhető nyomon. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az év első hat hónapjában először haladta meg a belföldi banki forintátutalási forgalom a 100 ezermilliárd forintot, az előző év azonos időszakához viszonyítva 8,8 százalékkal nőtt a tranzakciók értéke. Az értékbeli növekedés leginkább a második negyedév 53,8 ezermilliárdos adatának köszönhető, ez 10,5 százalékkal múlja felül 2018 három tavaszi hónapjának 48,7 ezermilliárdos értékét. Ötéves visszatekintésben az idei első fél évben 37,4 százalékkal több pénz ment át a hazai átutalási rendszeren, mint 2015 hasonló időszakában.

A magánszemélyek, a cégek és az intézmények az első fél évben majdnem 99 millió átutalást indítottak, ami 4,8 százalékos növekedés a 2018-as és 21,5 százalékos a 2015-ös első hathavi átutalási forgalomhoz képest. Az átutalási tranzakciók darabszáma az évek során stabilan 4-6 százalékos mértékben bővül, az idei első hat hónapban naponta átlagosan 550 ezer átutalást kellett kezelniük a bankoknak, szemben a 2015-ös 452 ezerrel. Értékét tekintve az első hat hónapban napi 560 milliárd forintot továbbított a hazai pénzügyi közvetítőrendszer, míg öt évvel ezelőtt 408 milliárd forint volt a belföldi bankközi átutalások napi értéke.

Bár az átutalások döntő részét a lakosság indítja, az a tény, hogy az egy átutalásra jutó átlagos összeg az idei első hat hónapban 2016 után idén ismét meghaladta az egymillió forintot, jelzi, hogy a volument a céges tranzakciók uralják. A statisztikák szerint az elmúlt egy év alatt a bankszámlák száma 26 ezer darabos növekedést mutat: a céges számlák száma 21 ezerrel 994 ezerre nőtt, a lakossági területen ugyanakkor csak 5 ezres bővülést jelez a nyitások és megszüntetések nyomán nyilvántartott 9,568 milliós érték.

A jegybanki statisztika indirekt módon akár a hitelezési boom visszaigazolására is alkalmas lehet. Az idei első fél évben ugyanis a bankon belüli belső átutalási forgalom tranzakciós alapon 8 százalékkal, 29,1 millió átutalásra bővült, értékben azonban 9 százalékos visszaesést mutat a 188,3 ezermilliárd forintos forgalom. A belső átutalásokon belül a cégek azonos banknál vezetett számlái közötti tranzakciókon felül a legjelentősebb tételeket a hitelszámlákra történő átvezetések adhatják, a megugró tranzakciószám a megnövekedett hitelteljesítésre utalhat. Ötéves időtávban a belső átutalások darabszáma 18,2, értéke 19,5 százalékkal bővült.

Az egy belső átutalási tranzakcióra jutó érték a 2018-as 7,6 millió forintról 6,4 millióra csökkent, a bankokon belül naponta a tavalyi 149 ezer átutalás helyett átlagosan 162 ezer tranzakciót írnak jóvá a pénzintézetek, ugyanakkor a napi elszámolt forgalom a 2018. első félévi 1150 milliárd forintról 1046 milliárd forintra csökkent.

A szakemberek az átutalási tranzakciók számának dinamikus bővülését várják a jövő márciusban bevezetendő azonnali átutalási rendszertől. Ha valóssá válik a vélekedés, az nemcsak az átutalási műveletek számának megugrásában, hanem az átlagos tranzakciós érték csökkenésében is utolérhető lesz.

Az elmúlt év során 26

ezerrel nőtt az élő bankszámlák száma

Ezek is érdekelhetik