Pénz- és tőkepiac

Akár félmillió forinttal is megugorhat a hitelek költsége

A bankközi kamatok év eleji emelkedése miatt egy 10 millió forintos hitelnek nagyjából kétezer forinttal lehet magasabb a törlesztőrészlete. A már folyósított, rögzített kölcsönt fizetők többségének még évekig nem változik a havi részlete.

A z év eleje óta 0,45 százalék­ponttal, 0,61 százalékra

emelkedett a budapesti bank­közi kamatláb (Bubor) – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatközléséből. A Világgazdaság számításai szerint a csaknem fél százalékpontos emelkedés egy most igényelt, húszéves futamidejű, változó kamatozású hitelnél 2239 forintos törlesztőrészlet-emelkedést jelent, 54 ezer forintról 56 ezer forintra, a teljes visszafizetendő összeg 537 ezer forinttal emelkedhet. Az MNB adatai szerint mostanra számottevően csökkent a változó kamatozású kölcsönök aránya: az új lakáshitelek 68 százaléka legalább öt évre rögzített kamatozású, ezen belül a tíz évnél is hosszabban (jellemzően teljes futamidőre) fixált kölcsönök hányada 13 százalék. A rögzített kamatozású kölcsönök népszerűsége nem véletlen, az MNB már évekkel ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy a lakáshitel futamidejének időhorizontján jóval magasabb kamatokkal kell kalkulálni, a kölcsön stabilitását a kamatrögzítés biztosíthatja.

A Bubor emelkedése csak kevés lakáshitel-igénylőt érint, de a rögzített hitelek alapját képező BIRS (Budapest interest rate swap) szintén nőtt. A tízéves BIRS-ráta 1,55 százalékról 1,86 százalékra emelkedett, 1650 forinttal magasabb törlesztőrészletet kell fizetni a most igényelt kölcsönöknél, mint az év elején felvettek esetében. Ez 396 ezer forinttal magasabb teljes visszafizetendőt eredményez. Akinek már folyósították a rögzített kamatozású lakáshitelét, annak a kamatperiódus végéig nem kell tartania a törlesztőrészlet emelkedésétől. Más a helyzet a már folyósított, törlesztés alatt álló kölcsönök felhasználóinál, mivel igen sok a három hónapos Buborhoz van kötve. Ha a kamatláb nem süllyed vissza a korábbi szintre, ők érezni fogják a kamatok emelkedését, arányosan hasonló mértékben, mint az új kölcsönt igénylők. A három hónapos Buborhoz kötött kölcsönök között nagy számban vannak a forintosított devizahitelt fizető ügyfelek.

A Bubor emelkedése a jegybank által kibocsátott devizakamatcsere-ügyletek (FX-swap) állományának számottevő, mintegy 332 milliárd forintos, vagyis 14,6 százalékos csökkenésének tudható be. Nagy Márton, az MNB alelnöke hangsúlyozta, hogy az FX-swapok állományának mérséklése tudatos döntés, amely a monetáris transzmissziót segíti. Ugyan a decemberi kommunikáció alapján nincs terítéken a kamatok normalizációja, azonban a korábbi tervek szerint a magyar központi bank ebbe a munkába az FX-swap-állomány leépítésével és a kamatfolyosó szimmetrizálásával kezdene bele. Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a márciusi frissített előrejelzés ismeretében dönthet a jegybank a monetáris politikáról. A Reuters információi szerint az MNB tegnap egyeztetést kezdeményezett a bankokkal, amelyben jelezte a hitelintézeteknek, hogy a bankközi kamatok emelkedése nagyobb mértékű volt, mint amekkorát az FX-swap-állomány csökkenése indokolna. A hírügynökségnek nyilatkozó piaci szereplők a Bubor konszolidációját várják.

Akinek már folyósították a rögzített kamatozású lakáshitelét, annak

a kamatperiódus végéig nem kell tartania a törlesztőrészlet emelkedésétől

törlesztőrészlet Bubor lakáshitel MNB KÖLCSÖN kamat
Ezek is érdekelhetik