Pénz- és tőkepiac

Visszatért a hitelintézetek kínálatába a kombinált betét

Az alacsony kamatkörnyezetre és a MÁP Pluszra adott egyik válaszként egyes bankok kínálatában ismét szerepelnek kombinált betétek. Ilyen konstrukciók választása ugyanakkor a hosszú távban gondolkodó ügyfeleknek érheti meg igazán.

Az utóbbi időszakban ismét elérhetővé váltak néhány hitelintézet kínálatában a 2010-es évek elején igen ismertnek számító kombinált betétek. Ezek lényege, hogy az elhelyezett pénz többnyire kisebb hányadát betéti részre a piacon általánosnál jóval nagyobb kamatot kap az ügyfél, miközben a megtakarítás másik részét valamilyen egyéb befektetési formában – zömmel befektetési alapokban – lehet elhelyezni. A konstrukció előnye, hogy a betéti részre kiemelkedő kamatot kaphat az ügyfél, és ha jól választ a felkínált befektetési lehetőségek közül, ott is a betéti kamatoknál jóval magasabb hozamot realizálhat.

A kombinált betéteknél is akadnak viszont olyan szempontok, amelyeket nem árt figyelembe venni: az egyik, hogy a magas csak egy ciklusra jár, utána a betéti rész – ha nem nyúl hozzá az ügyfél – a normál kondíciók szerint kamatozik tovább. A másik dolog, amivel érdemes tisztában lenni, hogy a befektetési pillérnél érdemes hosszabb távra tervezni az optimális hozam elérése érdekében. Viszont ha kedvezőtlenül alakulnak a piaci folyamatok, és magasabb kockázatú értékpapírt választott a megtakarító, akár az is elképzelhető, hogy olvad a befektetési részben elhelyezett tőke.

Az egyik ilyen, most elérhető konstrukció a CIB Bank Tandem megtakarítás néven futó terméke. Ennél a betéti rész az elhelyezett pénz harmadát adja, három hónapos futamidő mellett. A minimálisan leköthető betéti összeg ennél a konstrukciónál 100 ezer forint, az euróban futó változatnál pedig 500 euró. Az elérhető kamat igen vonzó: forintbetétnél évi 5, euróbetétnél évi 3 százalékos, a prémium- és privátbanki ügyfelek pedig további egy százalékponttal magasabb kamattal számolhatnak.

A K&H Mix megtakarítás nevű termékénél 60 vagy 180 nap lehet a betét futamideje, a befektetési részt pedig nyesz- (nyugdíj-előtakarékossági) vagy tbsz- (tartós befektetési) számlán lehet elhelyezni. A befektetési rész aránya 67 százalék vagy magasabb, az ügyfél a megadott befektetési alapok vagy biztosítási eszközalapok közül választhat. Az elérhető kamat itt is nagyon vonzó, friss pénznél évi 4, meglévő megtakarításnál pedig évi 3 százalék. A Budapest Bank új forrásra igényelhető TBSZ Plusz nevű konstrukciójánál sem lehet több 50 százaléknál a betéti részarány, amelynek emellett az egymillió forintot is el kell érnie. A betét a Budapest Bank termékénél 12 hónapos futamidejű. A konstrukció nevének megfelelően a befektetési rész értékpapíros tbsz-számlára kerül, ahol viszont bármely, a bank által forgalmazott értékpapírt kiválaszthatja az ügyfél.

A kombinált betétek visszatérésével nyilvánvalóan a pihenő lakossági megtakarítások arányát próbálják csökkenteni a pénzügyi szolgáltatók, miközben alternatívát igyekeznek kínálni a lakossági szuperállampapírnak is. Szabadon lévő számlapénzekből pedig nincs hiány: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a 2019 végén nyilvántartott, bő 9100 milliárd forintnyi lakossági betétnek alig több, mint a negyede volt lekötve.

Ezek is érdekelhetik