Pénz- és tőkepiac

Rástartoltak a részvényekre a befektetők

A számlanyitások és a tranzakciók számában is érezhető felpezsdülés február közepétől a hazai brókercégeknél. A nyomott árazású olajszektor mellett a defenzívebb gyógyszeripari és technológiai részvényeket keresik a kisbefektetők – derül ki a Világgazdaság körkérdésére adott válaszokból.

A hazai befektetési piacot is fenekestül felforgatta február közepétől a koronavírus-járvány. A pandémia pánikhatásaként előbb a pénzüket menekítő befektetők mozgatták meg a piacokat, az első sokkot követően a mélybe süllyedő eszközárakban jó beszállási lehetőséget kereső spekulánsok is aktivizálták magukat.

„A csökkenő árfolyamok és a növekvő volatilitás láthatóan felkeltette a befektetők érdeklődését, a régebbi ügyfelek részéről pedig megnőtt az igény a részvényvásárlásra és a passzív számlák aktiválására – mondta lapunknak Vavrek Zsolt, az Equilor Befektetési Zrt. lakossági üzletágának igazgatója. Fokozódó számlanyitási kedvről és megnövekedett kereskedési forgalomról számolt be a Világgazdaságnak a Concorde, a KBC Securities és az Erste Befektetési Zrt. is. A brókercégek válaszaiból kiderül, hogy a hagyományos csatornák mellett az online felületeken is aktívabbá váltak a befektetők. Az OTP Banknál ugyan nem tapasztaltak megugrást az értékpapírszámla-nyitásokban, a kereskedési tranzakciók száma azonban emelkedett, különösen a digitális platformokon. Az internetbankban végzett értékpapír-tranzakciók száma az év elejéhez képest 57 százalékkal nőtt az utóbbi bő egy hónapban, míg a lakossági tőzsdei vételi megbízások száma két és félszeresére ugrott a pénzintézetnél. Az Erste februári és márciusi kereskedési forgalma a három-négyszeresére emelkedett a megszokotthoz képest.

A befektetési szolgáltatók szinte egybehangzóan a részvények megugró népszerűségét emelték ki lapunknak. „A részvények és az ETF-ek irányába mozdult az ügyfelek érdeklődése, sokan úgy ítélik meg, hogy a jelenlegi árszintek már jó beszállási lehetőséget kínálnak” – mondta Saághy Pál, az OTP Bank treasury üzletkötője. A szakember szerint ezzel együtt is indokolt az óvatosság, hiszen az elemzői célárak és a P/E-mutatók alapján vonzónak tűnő árak a járvány előtti modellszámításokon alapulnak, ezek pedig nem veszik figyelembe a vállalati eredmények várható visszaesését. Saághy szerint több stratégia is megfigyelhető a piacon. A kockázatvállalóbb befektetők a súlyosabban érintett ágazatok, például az olajszektor részvényeit is vásárolják, vagy közvetlenül az olajárfolyam visszaerősödésére spekuláló ETF-eket keresnek. Az óvatosabb ügyfelek körében a defenzívebb szektorok – közműcégek és gyógyszergyártók – részvényei népszerűek. Jellemző az ETF-vásárlás is, amivel az egyedi részvénykockázatot mérséklik a befektetők azzal, hogy egy szélesebb spektrumú befektetési alapot vásárolnak meg.

Az Erste ügyfélkörében is előtérbe kerültek a vírusálló befektetések, amelyek ellenálló képességük dacára nagyot estek. Ide tartozik az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, a gyógyszeripar, valamint a technológia és a telekommunikáció – sorolta Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. értékpapír- és derivatív kereskedési üzletágának igazgatója. A legtöbb érdeklődőt a technológiai szektor vonzotta, leginkább az online a felhőalapú szolgáltatások és a szórakoztatóipar volt a fókuszban. „Európában a nagyot zuhanó, ám jó túlélési esélyekkel rendelkező autóipari és pénzügyi papírok iránt volt a legnagyobb a kereslet. A nagy kockázatot kereső tőke pedig leginkább a légi közlekedésben érdekelt vállalatokba fektetett, elsősorban a nagy amerikai és európai légitársaságok, illetve az erős fapadosok voltak a célpontok. Idehaza a négy blue chip jelentős dominanciáját láthattuk, a portfóliók földrajzi diverzifikáltsága azonban érdemben nem változott” – tette hozzá Varjú Péter. A KBC-nél továbbra is népszerűek a magyar nagypapírok és az ismertebb külföldi részvények, de az olajárak esése miatt a szektor iránt is élénkült az érdeklődés. Elsősorban az olaj- és gyógyszeripari részvényeket favorizálják az Equilor ügyfelei is, ahol jelenleg 50-50 százalékos a hazai és a külföldi papírok megoszlása. A részvényeken túl az Ersténél megugrott az indexkövető certifikátok, warrantok iránti kereslet is, a Concorde-nál pedig az európai nagyvállalatok, valamint a feltörekvő piaci országok euró- és dollárkötvényei kiemelkedően népszerűek mostanság.

A brókercégek teljes tőzsdei forgalma

1010

milliárd forintra ugrott márciusban

Miután minden piacra jellemző volt a nagymértékű esés, nem nagyon mozdultak ki a hazai befektetők a nyugati piacok felé, és azok sem jöttek hazai parkettre. Egyértelműen a részvények voltak a nyertesek, de megugrott az indexkövető certifikátok, warrantok iránti kereslet is

RÉSZVÉNYEK concorde Erste brókercégek OTP Bank KBC számlanyitás válság Equilor
Ezek is érdekelhetik