A jövő héten érkező amerikai inflációs adat a várakozások szerint az olajárak elmúlt időszakban látott emelkedése miatt növekedhet. Ugyanakkor a maginflációban nem várható érdemi változás az OTP elemzői szerint, az továbbra is 1,1 százalék körül maradhat, vagyis jelentősen elmarad a jegybank 2 százalékos inflációs céljától. Az inflációs adatokon túl a júniusi költségvetési hiány száma is érkezik. A várakozások szerint 2020-ban a költségvetés hiánya elérheti a GDP 17 százalékát, és 2021-ben is rendkívül magas szinten, 10 százalék körül alakulna. A fertőzések rekordmagas száma és az ennek nyomán meghozott korlátozó intézkedések azt vetítik előre, hogy a GDP-visszaesés mértéke a vártnál nagyobb lehet, ami akár újabb költségvetési stimulust is szükségessé tehet.
A fentieken túl a New York Fed feldolgozóipari indexére, az üzleti készletek alakulására és a lakáspiaci adatokra érdemes figyelni az OTP heti előretekintő naptára szerint, de fontos lesz a heti munkanélkülisegély-kérelmek száma is. Itt elsősorban az lesz a kérdés, hogy az emelkedő esetszámok és a részben visszahozott korlátozó intézkedések éreztetik-e a hatásukat a munkapiacon is. A héten jelenik meg a Fed bézs könyve, amely értékes információkat szolgáltat arról, hogy az USA egyes részein hogyan alakul a gazdasági aktivitás, illetve a vállalatvezetőknek milyen benyomásaik vannak a jövőre vonatkozóan.
Nagy-Britanniában három kulcsfontosságú adatot is közölnek a héten. A májusi GDP-adatok várhatóan jobbak lehetnek az áprilisinál, ugyanakkor az ING elemzői megjegyzik, hogy a Google mobilitási adatai csak 4 százalékos visszapattanást valószínűsítenek a március–áprilisi időszak kombinált, 25 százalékos zuhanása után. Az infláció várhatóan fél százalék körül lehetett, és a szakemberek nem is számítanak nagyobb ármozgásokra a nyár folyamán. Végül a brit munkanélküliségi ráta marginálisan emelkedhetett. Ehhez elsősorban nem a gazdaság ellenálló képessége segített hozzá, hanem az, hogy a szabadságra küldött munkavállalók és az önfoglalkoztatók státuszuktól függetlenül továbbra is foglalkoztatottként jelennek meg a szigetország statisztikáiban.
A jövő heti adatok közül a legfontosabbak a kínai második negyedéves GDP-, valamint az ezzel együtt érkező kínai konjunktúraadatok. A várakozások szerint a második negyedévben az előző negyedévhez képest 9,6 százalékkal nőhetett a GDP. Ha ez valóban igaz, az azt jelentené, hogy a kínai gazdaság szinte teljes egészében „visszadolgozta” az első negyedéves 9,8 százalékos esést. A havi adatokat tekintve azt láthatjuk, hogy a korlátozó intézkedések feloldása után újra meredeken emelkedett a gazdasági aktivitás. A Bloomberg elemzői konszenzusa a tavalyi 6,1 százalékos növekedés után idén csak 1,8 százalékos növekedést vár, ám kulcskérdés, hogy a legfontosabb felvevőpiacain (Egyesült Államok és Európa) hogyan alakul a járvány első, illetve második hulláma.
A kínai adatokon kívül az EKB kamatdöntő ülése érkezik, Módos Dániel szerint fontos lesz, hogy a jegybank mennyire pesszimista hangot üt meg a jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban. Az EU állam- és kormányfői csütörtök-pénteki ülésükön megvitatják a 2021–2027-es pénzügyi tervről és az új, 750 milliárd eurós közös kötvénykibocsátásból finanszírozott pénzügyi alapról szóló javaslatokat. A két eseményről a 6. oldalon találnak előzetest, a 9. oldalon pedig a megkezdődő amerikai gyorsjelentési szezon beharangozóját olvashatják.
Végül pedig a májusi magyar építőipari termelésről is érkezik adat, ami az OTP szakértőjének véleménye szerint képet adhat arról, hogy a vírus alatt a szektor mennyire tudott talpon maradni. Fontos kitérni a jövő heti MNB-aukciókra is. Az utóbbi hetekben azt láthattuk, hogy a jegybank elkezdte lecsökkenteni az FX-swapok állományát, ráadásul az ötéves fedezett hitelből a korábbi hetekben megszokott 70 milliárd helyett legutóbb csak 60 milliárdot fogadott el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.