BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Európai Bizottság előrejelzésére várunk

A hét legfontosabb makrogazdasági kérdése, hogy milyen mértékű visszapattanásra lehet számítani a korlátozások feloldását követően mind Magyarországon, mind Európában.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán teszi közzé a júniusi fogyasztóiár-statisztikát. A piaci konszenzus és az OTP előrejelzése szerint is 3 százalékkal nőhettek júniusban az árak, ez jókora gyorsulás az előző havi 2,2 százalékról. Emögött legnagyobb részt az üzemanyagok inflációjának tetemes növekedése áll, mivel az előző havi mínusz 22 százalékot követően júniusban „csak” mínusz 11 százalékkal csökkenhettek az árak éves alapon. Az alapfolyamatokat jobban megragadó mutatókban jellemzően szinten maradó inflációs rátára számít az OTP elemzői gárdája. A jegybank legfrissebb előrejelzésében 2,9 százalékos inflációt jelzett júniusra, így Eppich Győző, az OTP szakértője szerint az adatot ennek tükrében lesz érdemes értékelni a jövőbeni kamatpolitikára vonatkozóan.

A KSH jövő héten számos májusi konjunktúraadatot is közzétesz: publikálja a kiskereskedelmi forgalomra, az ipari termelésre és a külkereskedelmi forgalomra vonatkozó előzetes, valamint a kereskedelmi szálláshelyek forgalmára vonatkozó adatot is. Ezek az OTP heti kitekintő anyaga szerint fontos indikációt mutatnak majd arra vonatkozóan, hogy egyrészt a gazdasági teljesítmény valóban elérte-e áprilisban a mélypontját, és ha igen, milyen mértékű visszapattanásra lehet számítani a korlátozások feloldását követően.

A héten májusi konjunktúraadatok érkeznek számos európai országból. A májusi kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó számok jönnek Olaszországból és az euróövezetből, a francia, az olasz és a német ipari termelés, valamint az ipari megrendelés és exportértékesítés adatai Németországból. Ezek együttesen átfogó képet adhatnak arról, hogy májusban, amikor az euró­pai országok elkezdték lazítani a kijárási korlátozásokat, milyen mértékben tért vissza a gazdasági aktivitás. Már több európai országból és az Egyesült Államokból is megismerhettük a májusi adatokat. Ezek alapján a május mindenhol erőteljes visszapattanást mutatott, azonban ennek a mértékét meghatározta a lazító intézkedések pontos időzítése a kiskereskedelmi forgalom és az ipar esetében is. Májusi építőipari adatok még nem állnak rendelkezésre. Némi piaci turbulenciát kiválthat az ISM nem feldolgozóipari BMI-adata is, de az amerikai járványstatisztikák valószínűleg intenzívebben hatnak majd a hangulatra. A fentieken túl még az eurózónás Sentix befektetői bizalmi adat érkezik, ahol ismét az a legfontosabb kérdés, hogy a növekvő gazdasági aktivitás kedvező vagy az ismét emelkedő esetszámok kedvezőtlen hatásai határozzák-e meg a várakozásokat.

Az Európai Bizottság szerdán teszi közzé a gazdasági előrejelzését. Az utóbbi hetekben a Fed is ismertette az USA-ra, az IMF pedig a nagy gazdaságokra vonatkozó prognózisát. Az volt bennük a közös, hogy a piaci várakozásokhoz képest nagyobb visszaesést várnak 2020-ra, amelyet egy alacsonyabb felpattanás követhet 2021-ben. Emiatt a vártnál több időbe telhet, mire a gazdasági aktivitás eléri a 2019-es szintet. Az OTP szakértője, Eppich Győző véleménye szerint az Európai Bizottság előrejelzése esetében az a legfontosabb kérdés, hogy hasonlóan pesszimista képet fogalmaz-e meg, valamint hogy milyen gyors kilábalást vár.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.