Az Amerikai Határidős Árutőzsde-felügyelet múlt heti intézményi befektetői riportja kétmilliós nettó vételi kitettséget mutatott, ez 2018 májusa óta a legmagasabb.
A pozíciók a gáz-, a szója-, a kukorica-, a búza- és a cukortermékekben koncentrálódtak. A gabona és az olajos magvak együttesen hat instrumentumot felölelő csoportjában 588 ezer vételi pozíciót mutatott ki a jelentés, a legtöbbet 2014 áprilisa óta.
A szójabab mellett a kukorica és a búza játszotta a főszerepet.
A nettó vételi pozíciók a szójabab-, a szójaolaj- és a szójadara-kontraktusokban elérték a 396 ezret, ez 67 százaléka a teljes szektor kitettségének.
A kukorica 134 ezer kontraktussal további 27 százalékot tesz ki, mindössze 10 százalékot hagyva a búzának.

A pénteki globális mezőgazdasági keresleti és kínálati riport további támaszt nyújthat az árfolyamoknak:
Az észak-amerikai termeléscsökkenés Dél-Amerikára irányította a figyelmet, ott viszont a száraz idő hátráltatja a tavaszi vetést. A szójabab árfolyama a pénteki 1079,75 dollárcentes, a szójadaráé pedig a múlt csütörtöki 372,1 dollárcentes érték közelében tartózkodik. Ezek kétéves csúcsok, a szójabab esetében pedig egy fontos ellenállási szint is, amelyet az elmúlt négy évben többször is sikertelenül próbált bevenni.
Az aranyra gyenge a kínai és az indiai fizikai kereslet, ám ezt ellensúlyozza, hogy
a befektetők ETF-pozíciókat építgetnek. A teljes ismert ETF-állomány 111,1 millió uncia: új csúcs.
Az árfolyamot továbbra is az amerikai gazdaságélénkítő programok és az inflációs félelmek alakítják, és nagy hatással vannak rá a két amerikai elnökjelölt gazdaságpolitikai ígéretei. Továbbra is erős negatív korreláció van a dollár és az arany ára közt. Az elmúlt napok dollárerősödése segített 40 dollárral csökkenteni az arany árfolyamát, amely továbbra sem találja az irányt, és 1900 dollár körül mozog.