Pénz- és tőkepiac

Megszületett a hagyományos részvénykibocsátás alternatívája?

Az amerikai tőzsdefelügyelet engedélyezte a közvetlen elsődleges részvénykibocsátást.

Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) engedélyezte, hogy a New York-i értéktőzsdére (NYSE) készülő vállalatok közvetlen részvénykibocsátás révén gyűjtsenek tőkét, ami a hagyományos elsődleges nyilvános részvénykibocsátás (IPO) új alternatívája lehet.

A tőzsdefelügyelet a honlapján kedden közzétett határozatban tudatta, jóváhagyta a New York-i értéktőzsde (NYSE) azon javaslatát, hogy tegyék lehetővé a vállalatoknak új részvények kibocsátását és értékesítését befektetők korlátlan körének egyetlen nagy tranzakció keretében a tőzsdei kereskedés első napján.

Fotó: Daniel ROLAND / AFP

Mivel a vállalatok többsége tőkebevonás céljából megy tőzsdére, a közvetlen részvénykibocsátás széles körben elterjedhet.

A közvetlen kibocsátás előnye, hogy az IPO-val ellentétben a vállalatoknak nem kell igénybe venniük bankok szolgáltatását a részvényjegyzéshez, ami önmagában is jelentős megtakarítást eredményez, ráadásul több tőkét gyűjthetnek az árfolyam emelkedésének révén.

Elsődleges nyilvános részvénykibocsátás esetében a közreműködő bankok jutaléka és költségtérítése bőven meghaladhatja az ügylet teljes értékének az egytizedét is, az árfolyamemelkedésből – a kibocsátási ár és a tőzsdei árfolyam különbségéből – származó hasznot pedig a részvénytulajdonosok fölözték le.

A tőzsdefelügyelet engedélye győzelmet jelent a New York-i értéktőzsdének,

ugyanis az Intézményi Befektetők Tanácsa nevű befolyásos ágazati csoport megpróbálta megakadályozni a javaslat elfogadását. Azzal érveltek, ámde sikertelenül, hogy a részvénykibocsátásnak ez az új típusa nem nyújt olyan védelmet a befektetőknek, mint a hagyományos IPO. A NYSE tavaly decemberben nyújtotta be kérelmét. A rivális New York-i elektronikus a Nasdaq még várja a felügyelet engedélyét hasonló tervének megvalósítására.

részvénykibocsátás amerikai tőzsdék amerikai tőzsdefelügyelet
Kapcsolódó cikkek