BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ezüstpiac a következő csatatér?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Ez a buborék nem lenne üres, mert a bányarészvények ugyan olcsók, de valós értéket képviselnek.

Két nap alatt 25 dollárról 27 dollárra emelkedett az ezüst ára, míg a First Majestic Silver bányavállalat részvényei 28 százalékkal emelkedtek, miután a hetek óta tartó GameStop spekuláció alatt elhíresült WallStreetBet közösségi média oldalon fórumozó kisbefektetők, a „redditorok” felfigyeltek az ezüstpiacra és az ezüstbánya részvényekre.

Ahol a nagy fedezeti alapok (hedge fund) szintén short pozíciókat építettek ki, vagyis

a redditorok vételi rohama hasonló csatateret alakítana ki, mint amit a GameStop piacán láthatunk hetek óta.

Ráadásul, az ezüst még unciánként 27 dolláron is relatíve olcsó. Az arany/ezüst árarány, ami azt mutatja, hogy 1 uncia arany, hány uncia ezüstöt ér, most is 1:68. Míg az elmúlt félévszázadban az 1:54 arány volt átlagos. Mostanában pedig az 1:60 arány tekinthető megszokottnak.

Fotó: Shutterstock

A GameStop anomáliánál jóval nagyobb rendszerkockázatot jelentene, ha a hedge fundokkal hadakozó kisbefektetők megszállnák az ezüstpiacot, mely elég ingatag árazású nyersanyag, ráadásul ipari fém is, vagyis egy ilyen long roham hatása túlmutatna a tőzsdén, több iparágra is kihatna

– mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője.

Míg a Wall Street Journal Peter Schiffet, az Euro Pacific Capital vezérigazgatóját idézte, aki úgy véli, hogy az ezüstpiac felfedezése „okos lépés” a redditoroktól, mert az ezüst bányák részvényei valóban olcsók, de magas befektetési értéket képviselnek.

Az ezüst annál is izgalmasabb célpont, mert a múlt század hetvenes éveiben az egyik legemlékezetesebb tőzsdebuborékot a gerjesztette ezen a piacon két texasi olajmilliárdos, a Hunt fivérek. Akik azt vették a fejükbe, hogy felvásárolják a világ ezüstkészletét, s így beszűkítve a kínálatot felhajtják az árakat.

A Hunt fivérek az első 200 ezer uncia ezüstöt még 1,5 dolláros áron vették a hetvenes évek elején, s a lufi évtized végi kidurranásakor már 50 dollár magasságában járt a kurzus.

A tőzsde akkori vezetői nem csak adminisztratív eszközökkel gátolták a ralit, de maguk is beálltak a shortosok közé.

Az ezüstkurzuson 1980. január 21-én a Hunt fivéreknek már 3,5 milliárd dolláros nem realizált nyereségük volt, amikor egyetlen tollvonással megtiltották az ezüstvételt, csak a pozíciózárásokat és a shortot engedélyezték. A Hunt-pozíció végül másfél milliárd dolláros tartozáshoz vezetett, amit egy akkor gigantikusnak számító brókermentő csomaggal kellett összedobni, hogy ne dőljön be a pénzügyi közvetítő rendszer.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.