A környezetvédő felülkerekedett az üzletemberen – legalábbis Elon Muskban, a Tesla alapító-vezérigazgatójában, aki visszakozott, és úgy döntött, mégsem árulja bitcoinért villanyautóit. Musk arra hivatkozott, hogy a bitcoinbányászat hatalmas energiaigénye a klímavédelmi célokkal nem egyeztethető össze, tekintettel arra, hogy a bányászathoz szükséges nagy teljesítményű számítógép-armada áramellátásához döntően fosszilis forrásokat használnak fel. Az üzletember Kínára utalt, a kriptodevizák bányászata ugyanis 70 százalékban ebben az országban folyik. Kína egyben a szénbázisú áramtermelés fellegvára, a globális piaci részesedése meghaladja az 50 százalékot, ennek megfelelően a levegőbe juttatott szén-dioxid-mennyiségben is világverőnek számít az ország. Törekszik ugyan a szén kiváltására, de az nem megy egyik napról a másikra. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és a Cambridge-i Egyetem számításai szerint globálisan a kriptobányászatra fordított villamosenergia-mennyiség már 110 terawattóra felett jár, ez például megfelel a holland 2019-es teljes áramfelhasználásnak, és több mint a duplája, mint Magyarországé. A probléma súlyosságát jelzi, hogy Peking nemrég vizsgálatot is indított a bányászatban részt vevő adatközpontok energiahasználatának feltérképezésére. Annyi a kínaiak javára írható, hogy a nyári csapadékos időszakban, ahol lehet, átállnak a vízenergia, a kék áram használatára, de télire maradnak a szénnél – jegyzi meg a Reuters.
Muskot környezetvédők mellett saját részvényesei is támadták, amikor nyilvánvaló marketingfogásból kevesebb mint két hónapja meghirdette a bitcoin elfogadását az autóvásárlásoknál. Azt viszont máig nem közölték, hány példányt értékesítettek kriptodevizáért. Musk Twitter-üzenetben közölt döntésére 1,25 százalékot gyengült a Tesla árfolyama a szerdai piaczárás után, míg a bitcoin 10 százalékot perecelt, noha a vezér azt is megerősítette, hogy továbbra is bíznak a nagy jövő előtt álló digitális pénzekben, de azok környezeti hatásait is mérlegelniük kellett. A bizalmat jelzi, hogy a Tesla könyveiben ezután is ott lesz az az 1,5 millió dollárért beszerzett bitcointartalék, amelynek a megvásárlásáról szóló bejelentés akkor 20 százalékkal lökte meg a legnépszerűbb kriptodeviza árfolyamát.
Elemzők szerint Musk súlyosabb arcvesztés nélkül tud kilavírozni abból a slamasztikából, amelybe meggondolatlanul navigálta magát. A CoinShares Group digitális vagyonkezelésért felelős stratégája, Meltem Demirors valószínűtlennek tartja, hogy akár egy Teslát is elvittek volna bitcoinért. A meghátrálással a fizetési folyamatot egyszerűsítik, és kiszűrik a kockázati tényezőket is, emellett a lépés társadalmi, befektetői megítélése is pozitív – tette hozzá. Sokan a Tesla-vezér hirtelen jött és meggondolatlanul világgá kürtölt ötleteléseitől kapnak sikítófrászt, s ez rögtön meg is látszik a Tesla-árfolyam rángatózásában. A Donald Trump volt elnökhöz mérhető kiszámíthatatlansággal twitterező Elon Musk kedden még arról szavaztatta meg követőit, hogy a Tesla elfogadja-e a dogecoint, egy olyan kevésbé ismert kriptodevizát, amelynek árfolyam-emelkedését az ő bátorító megjegyzései nagyban segítették. A szavazatarányokról egyelőre nincs hír, de sokatmondó, hogy a dogecoin jegyzése 26 százalékot zuhant a bitcoinos visszavonulás hírét követő tizenkét órában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.