Az ezüst ármozgását rendszerint kisebb érdeklődés övezi, mint az aranyét, miután az arany a sokkal értékesebb, menedékszereppel is bíró nemesfém. Az ezüst jelentősége ugyanakkor mégis nagy, hisz az iparban széles körben felhasznált fémről van szó, melyből ráadásul, szemben az arannyal, még jelentős kitermelhető készletek is vannak. Mostani esése viszonylag gyorsan zajlott, tulajdonképp jórészt az orosz-ukrán háború kitörése óta. Azt gondolnánk, hogy akkor minden nyersanyag megdrágult, de az ezüst esetében nem ez történt.
Egy rövid felpattanás ugyan volt az árban unciánként 25-ről 27 dollárig, azonban március elején masszív esés kezdődött, melynek eredményeképp júliusra 18 dollárra csökkent az ár, vagyis a csúcsérték egyharmadát elvesztette. Ennek egyik jelentős oka az volt, hogy az ipari kereslet lecsökkent iránta, mivel egyik legfőbb felhasználási területe a napenergia hasznosításához szükséges eszközök gyártása, azonban az orosz háború miatt teljesen felfordult a szénhidrogének piaca, így a felhasználók kevésbé foglalkoztak a megújuló energiával.
Az orosz olaj ára lecsökkent, mivel Európa nem akarja vásárolni, sőt, bevonta a szankciók körébe, így viszont India és Kína rávetette magát az olcsó orosz olajra, háttérbe szorítva a megújulókat. Európában ugyanakkor gázhiány alakul ki, és mivel azt sokkal nehezebb máshonnan beszerezni, mint az olajat, ezért az európai országok külön-külön és együtt is kétségbeesetten keresnek további forrásokat, és hogy csökkenthessék a felhasználást, beindítják olaj-, és főleg szénerőműveiket, így ugyancsak nem tudnak most a megújulókkal foglalkozni.
Mindemellett mérsékelték a keresletet a kínai Covid-lezárások, mivel Kína a világ egyik legnagyobb ékszerpiaca, így az ezüst ékszerként való értékesítése is visszaesett.
Kínálati oldalról ugyancsak erre az időszakra esett a növekedés, mivel a korábban a járvány miatt a latin-amerikai kitermelőhelyeken, elsősorban Chilében és Peruban sok bánya bezárt, azonban tavaly már gyorsan nőtt a kitermelés, idén pedig már teljes kapacitással üzemelnek különösen azok a bányák, ahol a réz melléktermékeként nyerik ki az ezüstöt.
A jelenlegi 18 dollár körüli ár megfelel annak a szintnek, ami a járvány előtti években jellemző volt, így tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy a piac normalizálódott, bár a dollár erősödése miatt a legtöbb valutában magasabb az ár, mint amekkora akkor volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.