BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pala- helyett palotaforradalom tört ki a Chevronnál

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Lemaradásban van az olajtársaságok energetikai átállásában a Chevron. Bár a hatályos stratégiája szerint a profitot megújuló energiaforrásokra kell fordítania, ám a konzervatív aktivista befektetők szerint ez nincs kőbe vésve. Szerintük a drága zöld beruházások helyett osszák szét a nyereséget a részvényeseknek.

Egy hónappal ezelőtt egy energiaközpontú, tőzsdén kereskedett alapot (ETF) indított 

Vivek Ramaswamy, aki az egyik legkeményebb kritikusa az úgynevezett környezettudatos, társadalmi és irányítási szempontból is elkötelezett, röviden ESG-befektetéseknek. 

Tavaly jelent meg a Woke, Inc – a vállalatok társadalmi igazságossági átverése című könyve, melyben a politikai ideológiáktól mentes kapitalizmus mellett érvel.  Ramaswamy nemrégiben befektetett 0,02 százalékot a Chevronba a Strive Asset Management ETF-en keresztül, mely követi az energiarészvények indexét. 

A Strive egyébként támogatói között tudja Bill Ackman és Peter Thiel aktivista befektetőket, s arra törekszik, hogy visszaszorítsa az ESG-befektetéseket.

 A konzervatív alap hamar 315 millió dollárnyi eszközt halmozott fel, ami erős nyitásnak tekinthető.

The Chevron logo is displayed as a tanker truck enters the Chevron Products Company El Segundo Refinery on January 26, 2022 in El Segundo, California. - The oil refinery supplies motor vehicle fuels including gasoline and diesel to Southern California as well as jet fuel for aircraft at Los Angeles International Airport (LAX)
Fotó: PatrickT. Fallon/AFP

A Chevron az Egyesült Államok második legnagyobb fosszilis tüzelőanyag termelő vállalata, melynek a megújuló energiára való átállását elsősorban a nagy részvényesek sürgetik, köztük a világ legnagyobb alapkezelője, a BlackRock.

A Chevron vezérigazgatójának, Mike Wirthnek és a vállalat igazgatóságának kedden küldött levelében a konzervatív aktivista 

Ramaswamy úgy fogalmazott: fel kell szabadítani a Chevront az ESG-t népszerűsítő részvényesek elnyomása alól. 

Vissza kell fogni a környezetvédelmi beruházásokat és a pénzt a részvényeseknek kell odaadni. A Chevron nem reagált a Wall Street Journal megkeresésére.

Az aktivista befektetők általában veszteséges vállalatokat késztetnek irányváltásra, ezúttal a célpont egy rekordnyereséget könyvelő olajvállalat, mely vastagon profitált a magas olaj- és gázárakból. És a részvények árfolyama idén 35 százalékkal emelkedett. 

A Chevron árfolyama
 

Ramaswamy szerint a Chevron magasabb értéket érhet el, ha az olajellátási gondokra fókuszál, ahelyett, hogy az energetikai átállásra pazarolná a pénzt.

Az átállást szorgalmazó BlackRock, State Street Corp. és Vanguard Group alapkezelők a Chevron 20 százalékát ellenőrzik. Az eszközkezelők korábban úgy reagáltak az ESG-vel kapcsolatos kritikákra, vagyis arra, hogy a pénzügyi döntéseikben a rövid távú nyereségen túlmutató kérdéseket is figyelembe vesznek, hogy a környezeti kockázatokat és lehetőségeket kezelő vállalatok idővel a legjövedelmezőbbek lesznek. 

Ramaswamy levele új frontot nyit az ESG elleni háborúban. 

A republikánusok által vezetett államok, például Florida és Texas a közelmúltban lépéseket tettek annak érdekében, hogy befektetéseiket és nyugdíjalapjaikat távol tartsák a Wall Street-i cégektől.

 Mindkét fél azzal vádolta a másikat, hogy a szabad piac ellen van, és politikát kever az üzletbe.

Ramaswamy számít Warren Buffett támogatására,

aki 8 százalékkal a legnagyobb egyéni részvényese a Chevronnak.  Ami azért érdekes, mert Buffett általában az aktivista befektetők ellen fogad.

Az energiaipar jelenleg élvezi a fellendülést, de bizonytalan jövő előtt áll. A kaliforniai székhelyű Chevron idei második negyedéves nyeresége 11,6 milliárd dollár volt. A menedzsment azt tervezi, hogy a vállalat a fosszilis tüzelőanyagokból származó profitot az energetikai átállásra fordítja. A vállalat az év elején 3,15 milliárd dollárért vásárolta meg a Renewable Energy Group fenntartható üzemanyagokkal foglalkozó vállalatot, és számos, az energetikai átálláson dolgozó startupot is támogat. Ugyanakkor 

a Chevron az átállásban lassabban halad, mint nagy versenytársai, az Exxon, a BP, és a Shell.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.